תרופת סבתא להוריד חום

0
1619

 

חום הגוף הוא, כידוע, אחד התנאים הבסיסיים שנחוצים לתינוק ולילד כדי להתקיים. אבל, מה לעשות כאשר מדובר בחום גבוה מידי ? הנה כמה דוגמאות של תרופת סבתא להוריד חום כאשר הוא עולה וחורג מן האזור הבטוח. אפשר גם להדפיס ולתלות על המקרר למקרה הצורך.

לפניכם, כמה כללים בסיסיים שעל פיהם פועלות הסבתות ומרפאים טבעיים בכל העולם כבר שנים. כדי להכיר עוד - פשוט הקליקו על שם המאמר ותקבלו הדגמה ומידע מפורט יותר.

אז מה מציעה הסבתא ?

באופן מפתיע אולי, קודם כל - לא למהר מידי להוריד חום. להוריד חום מוקדם מידי עלול להחליש את מערכת החיסון הטבעית של התינוק והילד. לכן, חשוב להתחיל מן הדברים הפשוטים ורק אם הם לא עוזרים, לעבור לאמצעים חזקים יותר.

** זה גם המקום לשוב ולהדגיש - אם יש לילד חום גבוה ואינכם יודעים מה לעשות, אם הוא מדבר בצורה לא ברורה, או יש סימנים של עוויתות ופרכוסים - המידע כאן אינו תחליף ותמיד מומלץ לפנות לעזרה מקצועית וגם לרפואת חירום !
 

איך להוריד חום מתון

בעזרת שתיה של מים חיים, נקיים וטריים:
פעמים רבות חום הילד עולה מכיוון שאינו שותה מספיק. זה יכול בהחלט לקרות גם צל הפצפונים שעדיין אינם מדברים. לא תמיד חלב, גם בהנקה, מספיק והילד פשוט מראה סימנים של התייבשות בזמן שהחום עולה. שתיה של מים, במקרה כזה, יכולה להיות תרופת סבתא פשוטה מאוד וההשפעה שלה מהירה ביותר.
איך יודעים אם זה מה שנכון לעשות ?
האמת, זה מאוד פשוט - הציעו לילד מים, אולי עם מעט עידוד לטעום ולשתות מהם. אם זו אכן הבעיה, כמעט מייד תראו אותו שותה ולוגם בהנאה.

יש כאן אפשרות נוספת, והיא עשויה להתאים בעיקר לחודשי הקיץ - להציע לילד פירות עתירים במיץ טבעי. זה יכול להיות פתרון נהדר אם הילד לא שותה מים. אבל, חשוב לשים לב - מיץ פירות מכיל גם סוכרים. הרבה סוכר בדם, בבת אחת, פירושו גם הרבה אנרגיה. ואחת הצורות של אנרגיה היא, כידוע - חום !

בעזרת מנוחה:
לעיתים, החום עולה בגלל פעילות גופנית, או משהו שגרם להתרגשות או לחץ נפשי אצל הילד. מנוחה של כמה דקות, בישיבה או בשכיבה, ואולי אפילו תוך כדי שיחה עם הילד (אם הגורם הוא אירוע מרגש) יכולה להוריד את החום די מהר. אפשר, כמובן, להציע גם לשתות ואז לנוח.

איך יודעים שזה הפתרון הנכון ?
כעבור זמן קצר, פחות מרבע שעה, החום כבר צריך להיום חום רגיל ותקין.

בעזרת ארוחה:
זה
נשמע, אולי, הכי "פולני" שאפשר. לכן, בואו נסביר מה ההגיון בהמלצה הזו - יש לנו בגוף משהו שנקרא שעון ביולוגי. כלומר, יש משמעות וגם חשיבות שפעולות ביולוגיות מסוימות יקרו בזמנים המתאימים. שינה למשל, הכי בריאה ומועילה לגוף כאשר היא קורית בלילה. אז מה עניין האוכל כאן ?
לפי השעון הביולוגי הטבעי, הגוף זקוק לאנרגיה בשעות הבוקר, כדי שיוכל לעבוד ביעילות במהלך היום. אם הילד אינו אוכל ארוחת בוקר בזמן - האנרגיה, אשר מיועדת לעיכול, נמצאת בכל זאת במערכת העיכול ובקיבה. אם הקיבה פועלת "על ריק", כלומר היא מחכה לאוכל שלא מגיע - יש בה רמה גבוהה של חומציות.
חום - חומציות, נשמע קרוב ? זה בדיוק העניין !
אם הקיבה אינה מעכלת מזון, אם המזון אינו ממשיך ויורד כלפי מטה במערכת העיכול - קורה בדיוק ההיפך. יש לחץ כלפי מעלה. המקום הראשון שזה מורגש בו הוא מתח באזור הסרעפת. יש הפרעה לנשימה תקינה. כאשר יש ירידה בנפח הנשימה הגוף מתקרר פחות ומתחמם יותר. לכן, ארוחה בזמן, לא יותר מידי אבל מספיק כדי להרגיש שובע - יכולה לעשות כאן הרבה טוב.

 

איך להוריד חום גבוה

כל ההצעות להוריד חום נמוך נכונות, כמובן גם כאן. יחד עם זה, הופעה של סימנים לחום גבוה יותר - מחייבים התייחסות בהתאם.

בעזרת מקלחת:
חום גבוה אפשר לצנן בעזרת מקלחת, או אמבטיה. יחד עם זה, חשוב לשים לב לא לקרר מהר מידי ובבת אחת. לכן, העדיפות היא להשתמש במים פושרים - קרירים.
מה חשוב לשים לב במיוחד כאן !: אם מדובר בתינוק וגם בילד, בכל גיל - חום יכול לבוא יחד עם חולשה. היא עשויה להופיע גם בפתאומיות.
* לכן, מומלץ לצנן חום במקלחת בישיבה, או באמבטיה בשכיבה - לא בעמידה !!!
* ילד עם חום גבוה - בכל גיל - מומלץ לא להשאיר לבד במקלחת ובודאי שלא באמבטיה !!!

בעזרת שמיכה:
באופן טבעי, הגוף אמור להפטר מעודף של חום בדרך של הזעה. אפשר לעזור ולסייע לזה כאשר עוטפים את הילד בשמיכה ונותנים לו לנוח. השמיכה מעודדת הזעה ויחד איתה, גם יורד החום ואף נעלם.
למה כדאי במיוחד לשים לב כאן:
ראשית, אסור שהשמיכה תפריע לנשימה קלה ונוחה. לעטוף, אבל לא בלחץ.
שנית, עם הגברת ההזעה חשוב להחזיר לגוף את הנוזלים, למנוע התייבשות. כאן, מומלץ לתת לשתות מים חיים, תה או מרק עוף.

בעזרת עיסוי:
באופן עקרוני, עיסוי קשור בהמרצה של זרימת הדם, ואם יש חום גבוה זה לא בהכרח מומלץ. יוצא דופן הוא עיסוי נקודתי וממוקד בנקודות לחץ שעליהן מספרות הסבתות במזרח, בסין וביפן:
לחץ נקודתי מצידי הציפורניים של כפות הידיים או הרגליים, וגם עיסוי (מעין "צביטה" עדינה) של הקרומים שבין האצבעות ידוע כמוריד חום בינלאומי.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

 

יש לכם בקשות או הצעות מיוחדות בתחום הזה ? משהו מיוחד שהייתם רוצים לדעת או לגלות
כיתבו לנו כאן בתיבת התגובות, ואנו מבטיחים לקרוא בעיון ולהתייחס במהרה

 

 

השאר תגובה

*