עץ זית – אוצר של תרופות סבתא טבעיות ולא רק שמן זית

0
768

יש מי שאומרים כי מה שמצליח להתקיים בכוחות עצמו כל כך הרבה שנים באדמת ארץ ישראל – מן הסתם מסתיר בתוכו תכונות מיוחדות במינן. אין כמו עץ זית לספק מקום למחשבה נוספת על האפשרויות האלה. מן השורשים המפותלים אשר מרוויח אותו במים גם בעונות השחונות, דרך הגזע המסוקס והמעוצב, ועד לעלים המחודדים בעלי הגוון המשתנה והפרי – הזית – כל אחד מהם הוא מקור לא אכזב של תרופות סבתא עתיקות יומין, לעיתים בדרך מפתיעה.

הכירו, למשל, כמה תכונות ייחודיות של שמן הזית:

שמן זית - משכך כאבים טבעי
במקרים של כאבי שרירים או שיעול יבש – טיבלו כמה אצבעות בשמן זית זך, ובתנועות עיסוי קלות החדירו אותו אל השרירים אשר נמצאים במצוקה. שיעול יבש ומתמשך עלול להתבטא גם בכאבים בחזה, בשרירים שבין הצלעות ובאזור הסרעפת. לכן, שימו לב למרוח כמות נדיבה ולתת לה להספג בהדרגה.

** טיפ קטן:
אם אינכם בטוחים היכן בדיוק למרוח את השמן, או אם העוצמה של העיסוי מתאימה – הכי פשוט הוא לשאול את פי הילד ולהתקדם לפי מה שמרגיש לו הכי נעים. אם זה הוא תינוק קטן, השרירים ה"תפוסים" נוקשים יותר מסביבתם. אחרי עיסוי עם שמן זית הם ילכו וישתחררו בהדרגה.

שמן זית – להרגיע שיעול יבש
שימון של משהו יבש נשמע, כנראה, שילוב טוב וברור מאליו. אבל, לא היינו ממליצים לנסות להקל על שיעול יבש בעזרת שמן מכונות, מן הסתם. שמן הזית מזוהה על ידי הגוף כחומר טבעי. בנוסף לכך, אם כתוצאה מן השיעול יש הרגשה של מתח, או חוסר גמישות – תוספת של שמן זית למזון, שתיה של חצי כפית – כפית, או עיסוי של הצוואר עשויים לשפר את ההרגשה.
 
שמן זית – עשיר בנוגדי חימצון
לא פעם, כאשר נשאלים מי שמאריכים ימים בישראל לגלות את הסוד לאריכות ימים, הם מצרפים להמלצות להקפיד על פעילות גופנית וגישה אופטימית לחיים, גם שתייה של שמן זית. יש המסתפקים בכף שמן זית כתית על הבוקר, ויש המהדרין ושותים אפילו חצי כוס שמן זית זך.
על טעם וריח, כמובן, אי אפשר להתווכח. אבל, המחקים מראים כי שמן זית טבעי, בכבישה קרה, כמובן – עשיר בנוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים חיוניים.
סיוע לאריכות ימים היא תכונה ידועה אחת של השמן המיוחד הזה. תכונה נוספת היא שיפור העיכול ומניעת עצירות.

שמן זית – מערכת הגנה אנטי בקטריאלית טבעית
אם גם אתם אוהבים לאכול חמוצים או לכבוש ירקות בעצמכם – שימו לב לתפקיד במיוחד שממלא כאן שמן הזית. עם סיום המילוי של מיכלי ההחמצה מקפידים יודעי דבר למזוג מידה של שמן זית לפני סגירת המכסה, או הרשת. מדוע ? שמן, כידוע, צף על גבי הנוזלים מתחתיו. כאן, הוא מכסה וחוסם מעבר של חיידקים ופטריות אל המיכל.

** עוד טיפ אחד:
השילוב של שמנוניות קלה יחד עם התכונה להיות משכך כאבים יעיל - שמים את שמן הזית במקומות הראשונים בארון התרופות הטבעיות לסייע גם במצב של כאבי טחורים. מריחה עדינה ישירות על מוקדי הכאב מרככת את הרקמות ועשוייה להקל על המצוקה.

 

 

השאר תגובה

*