עיצוב חדרי שינה לילדים

0
684

כמו הורים רבים וטובים בישראל, סביר להניח שכאשר מגיע הזמן לחשוב על עיצוב הבית ועל בריאות הילדים שלכם, אתם  מקדישים לא מעט תשומת לב לנושא עיצוב חדרי שינה לילדים. נכון ?! אם כך, מה באמת חשוב לדעת היום כאשר ניגשים לתכנן או לעצב את חדרי הילדים ואת אזורי השינה שלהם ?

יחד עם השמחה הרבה והתקוות לעתיד טוב, בטוח ושמח, גם אתם כבר בודאי מודעים לסביבה השונה שבה חיים הילדים של היום. אם אתם תוהים ושואלים עכשיו "סביבה שונה ממה...?", התשובה היא - שונה מן הסביבה שאליה נולדתם אתם, ושבה גדלתם בשנים הראשונות לחייכם.

כן, אם נולדתם בישראל, וגם אם עליתם לארץ מכל מדינה אחרת - העולם השתנה מאוד (מאוד !) בעשרים - שלושים השנים האחרונות. זה לא נגמר כאן - המדענים אומרים שגם הקצב שבו השינויים והחידושים מופיעים בחיינו הולך ומתגבר. כל יום "נולדים" ונוצרים פיתוחים וחידושים, מפותחים חומרים כימיים חדשים, מכשירים ואמצעים אשר נכנסים לחיי היום יום שלנו. יחד עם החשיפה למגוון אמצעי התקשורת המודרנים והאינטרנט נראה כי הדברים קורים בקצב שרק לפני דור אחד או שניים יכלו להיחשב מדע בדיוני. את כל זה חשוב לזכור כאשר ניגשים לנושא חשוב כמו עיצוב חדרי שינה לילדים.

את השינויים והמציאות החדשה הזאת חיוני לקחת בחשבון כאשר באים לחשוב מה הם ההבטים הקריטיים של גדילה והתפתחות, החיים השוטפים ותנאי הבטיחות לילדים. כאשר רוצים ליצור עבור הילדים את התנאים אשר יאפשרו להם לממש את מלוא יכולותיהם, ושאותן ימשיכו לגלות במהלך החיים.

בדיוק כמו פעם, גם היום מומלץ לגשת לנושא העיצוב בשילוב של שמחה ואופטימיות, חגיגה של ממש. אבל, לזכור לשלב אותן עם מידה סבירה של "שיטת המניעה". לא, זאת איננה טעות כתיב. הכוונה כאן איננה למניעת הריון, כמובן, אלא לגישה המסורתית והמוכחת אשר טוענת כי עדיף למנוע בעייה מראש, מאשר להתמודד עם תאונה או נזק, חס וחלילה.

אם אתם תוהים עכשיו איך כל זה קשור להקדמה, הנה ההסברים לפניכם. אני ממליץ לקרוא תחילה, לבד או ביחד, ואז ולבחור מה מבהם לקחת אל הבית הפרטי שלכם.

עיצוב חדרי שינה לילדים - החדשות

בשנים האחרונות מגיעים מחזית המחקר הרפואי היישר אל קדמת התודעה הציבורית שני תחומים חדשים. למען האמת, הממצאים ועוצמת ההשפעה שלהם, לטווח המיידי וגם לטווח ארוך, הממו חלק לא קטן מן המומחים. זה לא עניין להקל בו כאשר מדובר גם במומחים מובילים אשר לא התייחסו כלל, או נטו להתעלם מחשיבותם של נושאים אלה בעבר בכל פעם שהיה מדובר על עיצוב חדרי ..שינה בכלל, ועל עיצוב חדרי ילדים בפרט. אבל, לא עוד.

היום כבר ברור לכל איש מקצוע, לכל אמא ולכל אבא טרי, שכאשר מדובר על עיצוב חדרי שינה לילדים - התייחסות לא נכונה בתחומים אלה לעיתים עלולה לעלות במחיר כבד. מחיר שאותו היה ניתן למנוע לגמרי עם התארגנות נכונה מראש.

חשוב, כמובן, ליצור עבור הילד מקום שבו הוא חש בטוח ומוגן. חדר נעים ומזמין שיש בו אזורים למנוחה וגם פינות לגירוי הסקרנות, עם אפשרויות לבלות עם עצמו ולתת ביטוי לסקרנות הטבעית ולתגליות, וגם מרחב מסוים שבו נעים לשהות עם חברים.

אבל, בין השאר ברור היום כי עיצוב חדרי ילדים בצורה נכונה יכול למנוע שיבושים בהתפתחות התקינה של התינוק והילד. בין השאר, להקטין או למנוע הפרעות בתפקודי מערכת החיסון, שינויים במערכת ההורמונלית ואף הפרעות שינה, בעיות קשב וריכוז, קשיי זכרון, עודף משקל והשמנה. המחקרים נמשכים, והנתונים המרתקים ממשיכים להצטבר.

אם כך, מי הם הנעלמים הללו ? מהם שני התחומים החדשים אותם חיוני להכיר כאשר באים לתכנן או לשדרג את עיצוב הבית ואת העיצוב בחדר הילדים ?

התחום הראשון הוא - מצב איכות האוויר.
הכוונה שלי היא למה שנחשבים גורמי זיהום אוויר משמעותיים. אבל, אל תטעו כאן - יש לא מעט גורמים לזיהום אוויר שמגיעים מן החוץ, אבל חיוני במיוחד לזהות מה יותר זיהום אוויר בבית עצמו.

התחום השני הוא - שיבושים בשדה המגנטי.
לא, לא מדובר כאן באנרגיה מסתורית או בעניין של אמונה בלבד, אלא בשדות אותם ניתן לזהות באמצעות מכשירי מדידה פיזיקליים ידועים. הכוונה היא להשפעות שיש לשדה המגנטי הטבעי של כדור הארץ, כולל קרינה אלקטרומגנטית שמקורה במגוון רחב של תנאי סביבה ומכשירים חשמליים.

חלק מזה אולי לא צריך להפתיע כל כך. אחרי הכל, שני התחומים המוזכרים כאן, גם האוויר הטבעי סביבנו וגם השדות המגנטיים, אינם דבר חדש. למעשה, הם היו כאן כבר הרבה, הרבה אלפי שנים לפנינו. האוויר - תנאי בסיסי לחיים כפי שאנו מכירים אותם - נוצר, ככל הנראה, כבר בימים הראשונים של הבריאה, או תהליך יצירת היקום.

גם השדה המגנטי הוא אחת מאנרגיות החיים הבסיסיות. הוא מניע דברים וחומרים ביקום וכך גם בגוף שלנו. בין השאר, הוא יוצר את מערכת ההגנה הטבעית מסביב לכדור הארץ, אותה מעטפת המגינה מפני קרינת השמש וחדירה של גופים מן החלל החיצון, כמו אבק כוכבים וחלקיקי מטאוריטים.

מערכת ההגנה הזאת יעילה במידה מסויימת גם כנגד חלקיקים מרחפים בחלל, אשר עלולים לפגוע בחיים על פני כדור הארץ הנחמד שלנו. אם כך, מה קרה פתאום, ומדוע דווקא עכשיו מומלץ לעצור ולהקדיש להם תשומת לב מיוחדת?

כאמור, מדובר בשני תחומי אנרגייה בסיסיים וחיוניים לחיים תקינים בטבע הכפרי והעירוני. אבל, יש סיבה נוספת לתשומת הלב המיוחדת, והיא - בשנים האחרונות חלו בשני התחומים האלה שינויים מדאיגים. מדובר על שינויים שיש להם משמעות רבה לאיכות החיים ולבריאות של כל תינוק וכל ילד. מה, למשל ?

האוויר שאנחנו נושמים היום מזוהם יותר מאי פעם. מזוהם, אמרנו ? ה ר ב ה  יותר מזוהם !!

אם גדלתם, כמוני, בסביבה כפרית או חקלאית, יש לכם, מן הסתם, זכרונות ילדות שכוללים ריחות של הרפשת והלול. ריחות של דשא טרי שנקצץ ממש עכשיו. המחקרים מראים כי מאז מלחמת העולם השניה (שהיתה לא כל כך מזמן, רק לפני כ 70 שנה) ייצרנו מעל 50,000 (נכון, זאת לא טעות - חמישים אלף !) חומרים כימיים חדשים אשר מרחפים באוויר ! מידי שנה מתווספים, בממוצע, עוד כ 2,000 חומרים חדשים לאוויר שאנחנו נושמים.

חשוב לשים לב, כי כל זה מתייחס לחומרים בודדים בלבד, מכיוון שקשה לדמיין או לספור את כמות התרכובות והחיבורים הנוספים אשר נוצרים ביניהם. מדוע זה משנה כל כך ?

בגלל הפער העצום שנוצר בין מה שאנו זקוקים לו לחיים תקינים לבין מה שאנו מקבלים באמת. על אף ההדרדרות החמורה באיכות האוויר, מערכת הנשימה שלנו נשארה כפי שהיתה לפני אלפי שנים.

במילים אחרות, מערכת הנשימה שבלעדיה אין לנו חיים, הריאות, המוח וכל תא אחר בגוף חשופים לזיהום כימי בעוצמה שלא הייתה כמוה בעבר. גם כשהסביבה עברה שינוי עצום - המערכת הטבעית בגוף נשארה "כמו פעם". מכאן, שאין זה מפתיע לגלות כי היא מתקשה להתמודד עם השינויים מרחיקי הלכת האלה.

אם נדמה לכם שזיהום אוויר רלוונטי רק כאשר התינוק או הילד נמצאים בחוץ - צר לנו לאכזב אתכם. מחקרים מדעיים מראים בבירור - חדר הילדים, חדר המשפחה, הבת כולו וגם גן הילדים הם מקומות שבהם זהום אוויר גבוה ומסוכן לבריאות ובטיחות לתינוקות (לדעת עוד על המצב המדאיג של זיהום אוויר בתוך הבית קיראו כאן).

ומה הן הפרעות אלקטרו מגנטיות ?
השילוב של בניה מתקדמת רוויה במתכת (רשתות פלדה בקירות, ברצפה ובתקרה) - משבש את השדה המגנטי הטבעי שבתוכו אמור היה התינוק לגדול ולהתפתח. לכך, מתווספות רמות משתנות של קרינה שמקורה בחוטי החמשל ובמוצרי החשמל הרבים מסביב (כאן תוכלו לגלות ולדעת יותר מה הבעיה ואיך למנוע).

אם כך, מה המיוחד במזרנים שאליהם אנחנו מתכוונים בכותרת ?
מתוך ההבנה שיש היום סכנה אמיתית לחיים ולהתפתחות תקינה של תינוקות וילדים צעירים. מתוך ההכרות עם הראיה החסרה לגבי אמצעי בטיחות לתינוקות, כשהם מותאמים לדרישות המחמירות של המאה ה 21 - כבר אפשר למצוא פתרונות אשר תוכננו ופותחו במיוחד כדי לתת סביבה בריאה ובטוחה יותר.

ביניהם, מיזרונים חדשניים, משולבים. אלה מציעים חומרים טבעיים למנוע הצטברות של אבק או התרבות של קרדית אבק (היפו-אלרגנים), שכבה מווסתת טמפרטורה על ידי קרינת אינרא אדום ארוך, והם גם מזרונים מגנטים ייחודיים, אשר מיועדים להחזיר לחווית השינה המודרנית את התחושה הטבעית אשר יכולה להתקבל רק בנוכחות השדה המגנטי של הטבע. שינה על מזרנים מגנטים כאלה מבטיחה שינה שלווה ורגועה יותר, ולא רק זאת, אלא גם הורדה של מצבי סטרס ולחץ נפשי.

 

השאר תגובה

*