עיצוב חדרי שינה לבריאות ואריכות ימים

0
823

 

חדרי שינה של היום - אולי לא מה שחשבתם !?
 

שינה תופסת (או, לפחות, אמורה לתפוס) את אחד החלקים העיקריים בכל יממה ויממה. היא חשובה כל כך לבריאות הילד, עד שאיכות השינה עושה לפעמים את ההבדל בין חיים ומוות ממש. חדר השינה הוא מקום מפלט, נווה ואי של שקט ומנוחה. מקום פרטי ואינטימי. לכן, אין זה מקרה שכאשר מדברים היום על עיצוב חדרי שינה, מתכוונים לגישה רחבה והוליסטית. יש כאן צירוף של הידע המתקדם ביותר בתחומי האדריכלות, עיצוב פנים, הנדסת חומרים, חשיבה אקולוגית-ירוקה, פסיכולוגיה וגם פיזיולוגיה משולבים יחד. כל אלה, מייצגים היטב את מה שמגלים המחקרים במעבדת השינה ובתחומי הנפש על הקשרים שבין האדם לסביבה. יחד הם מאפשרים לילד לממש את מלוא יכולותיו כשהוא נהנה מחווית שינה ומנוחה איכותית.

 

לחדר השינה יש מקום ותפקיד מרכזי בחיים. החל מהחלקים הנעימים והמהנים שבהם דוקא לא ישנים (?!) של יחסי מין בתנאים פרטיים ומענגים, דרך סביבה תומכת ומרגיעה לסייע בכניסה להריון, ידוע כבר ש עיצוב חדרי שינה חשוב שייעשה בהתאמה למשתמש בהם. עיצוב נכון של חדר לתינוק, חדרי ילדים, חדרי נוער עשויים להשפיע השפעה מיידית וגם ארוכת טווח על ההתפתחות הגופנית והנפשית, על יכולת החשיבה, על הצלחה בבחינות ועל המערכת היחסים החברתית.

אם כך, מה הפלא שכל כך הרבה תשומת לב מושקעת היום בחדרי שינה מעוצבים ?

ואם כבר מדברים על עיצוב בחדרי השינה - האם גם אתם כבר משמשים במידע המבוסס העדכני ? הנה הוא לפניכם (שלא תגידו אחר כך "לא ידענו"). קבלו אותם בבקשה חדרי שינה מעוצבים לבריאות ואיכות חיים !

 

למה הכוונה ?
מה כוללים חדרי שינה מעוצבים לבריאות ואיכות חיים ?
במה הם שונים מכל חדר שינה אחר ?

בואו ננסה לענות שלב, שלב, למה כדאי לשים לב כשבאים לתכנן מקום מפלט או מנוחה ייחודי וחשוב שכזה. נתחיל דווקא מהפשוט ביותר: בסופו של דבר, שינה היא משהו טבעי. כל כך טבעי, שהוא תהליך חיוני ומהותי לחיים ופשוט אי אפשר בלעדיו. למעשה, יהיה נכון לומר שכל המידע שנאסף עד היום ב מעבדת שינה, כל הגישות השונות לעיצוב חדרי שינה וסביבה נעימה - כולם מיועדים להחזיר אותנו אל הפשטות של שינה טבעית. במצב כזה, הגוף והנפש פועלים במיטבם. אבל, כבר אחרי התבוננות קצרה בסביבה ה"טבעית" ניתן להבחין כי היא שונה מאוד מכפי שהיתה עד לפני מספר שנים ומה שנחשב בטוח ומוגן מתגלה, לעיתים, כאחד המקומות המסוכנים ביותר לבריאות בבית. לכן, אם איכות חיים חשובה לכם - חשוב שתדעו שהיום כבר לא מסתפקים ב"סתם" בניה של ארבעה קירות, מכניסים מיטה, ארונות לחדר שינה, ידע כללי על וילונות לחדרי ילדים וזהו.

למה הכוונה ב"מקום מסוכן" ?
נכון, לפעמים זה ממש לא צחוק. מה דעתכם על זה, למשל: בהשוואה לשיטות בנייה "של פעם", בנייה מודרנית בבטון מוסיפה בטחון. אבל, באותו הזמן רשת הברזל אשר משולבת ביציקה מנתקת אותנו מן הסביבה הטבעית. המצב חמור עוד יותר מכיוון שהקירות, הרצפה ולעיתים גם התקרה מרושתים רשת של חוטי חשמל. למעשה, אפשר לומר שהיום אנחנו נולדים, גדלים וחיים בכלובי רשת ומתכת. אולי תשאלו עכשיו "אז מה ?!"
הידע המתקדם על השדות החשמליים והאלקטרומגנטים בגוף, מערכת העצבים והדם, למשל - מראה שעלול להיות לזה מחיר כבד. בין השאר, מזכירים המחקרים הופעה של עצבנות, בעיות קשב וריכוז, עייפות כרונית, מחלות נשימה, מחלת לב וגם סוגים של סרטן.
אם פגשתם כבר בעיות כאלה, בהחלט יכול להיות שהגורמים היו שונים ממה שנדמה.

אך, זה לא נגמר כאן. ממש לא - החומרים שמהם עשויות כוורות יפות שאנחנו בוחרים לחדרי ילדים, שטיחים וגם וילונות לחדרי ילדים (תינוקות וילדים רגישים במיוחד לכל מה שמוזכר כאן) - כל אלה עלולים לשחרר לחלל החדר חומרים נדיפים רעילים. זוכרים את ריח הניילון שעוטף רהיטים חדשים ? את הריח אחרי שהשטיח עבר ניקוי יסודי וריחני ? ריח הצבע הטרי או הלכה שבהם נצבעו הקירות או הרהיטים בחדר ? גם לזה אנחנו מתכוונים. החלקיקים הכימיים האלה יכולים למצוא את דרכם אל הדם ואל מערכת העצבים כאשר הם חודרים לגוף דרך מערכת הנשימה ולעיתים, גם דרך העור.

ומה לגבי החושך ? אם חשבתם שתאורה יפה, או רומנטית, היא הפתרון היחיד והמושלם לחדר השינה, אולי כדאי לחשוב פעם נוספת. מדוע ? תאורה בגוונים נעימים משפיעה בהחלט על מצב הרוח  ועל ההתנהגות. זה נכון לשימוש בצבעים ובגוונים לצביעת החדר בכלל. יחד עם זאת, המחקרים מראים כי חושך מוחלט חיוני להתפחות תקינה של תאי המוח, השלד והעצמות. למניעת הזדקנות מוקדמת של תאי העור, ובכלל.
בזמן השינה חיוני לישון בשקט ובחושך מלא !!.

את כל אלה צריך ליצור היום באמצעות עיצוב מחושב ומתוכנן מראש. הנה דוגמא, מדוע: האם שמתם לב, שגם כאשר כל האורות כבויים עדיין יש אור בחדר ? אור זה עשוי להגיע מחדרים אחרים בבית, מנוריות דולקות במכשירי חשמל כמו טלביזיה או מחשב. אבל, הם יכולים גם לחזור מתאורת הרחוב ומבתי השכנים בחוץ. מכאן, שתכנון הפתחים, ואפילו בחירת הוילונות לחדרי משמעותית מאוד לדרך שבה תקומו בבוקר.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

עיצוב חדר השינה המודרני הוא היום אומנות ומקצוע ייחודי של ממש. ואם אתם שואלים להמלצתנו עכשיו ?

אם חדר השינה המיועד חשוב לכם, אם הוא מיועד להיות הפינה פרטית שלכם לנוח מטרדות העולם. אם הוא מיועד להיות חלק מחדרי ה נוער או הילדים שלכם - מומלץ לבוא עם גישה רעננה ומעודכנת. איכות החיים שיתן לכם חדר מעוצב נכון תבוא לידי ביטוי בכל דקה ביממה. היא יכולה להיות חלק משמעותי בעתיד שלכם ושלהם. התייחסו לתכנון המבנה ושימו לב למכלול התכנים והמרכיבים שבו.
 

הנה כמה טיפים לעזרה מהירה:

1 שימו לב למיקום הרהיטים בחדר
2 שימו לב לשילוב הצבעים ולבחירת הוילונות
3
הקפידו לבחור מוצרים אשר עשויים חומרים שאינם משחררים זיהום אוויר מסוכן שאותו תנשמו בזמן השינה
4 שלבו בחדר מערכת לסינון וטיהור אוויר, רצוי שתהיה שקטה מאוד וללא תאורה בלילה
5 כדי ליהנות מאספקה זולה של אוויר נקי אפשר גם לשים בחדר צמחים מטהרי אוויר

6 בתחום התאורה הקפידו על תריסים, או וילונות, אשר מאפשרים תאורה נעימה בזמן העירות, יחד עם חושך מוחלט בשעות השינה
7 השלימו אותו במתגים לחשמל אשר מתנקים לגמרי את הזרם אל מכשירי החשמל בחדר כשאינם חיוניים (זה גם יחסוך לכם כסף שאולי מבוזבז ללא צורך).

ומה לעשות בקשר לכלוב המתכת אשר עוטף וכולא את החדר ?

8 ניתן היום לבחור שיטות בנייה מתקדמות. כאלה שכוללות פחות מתכת וחוטי החשמל אסופים בהם, ולא מפוזרים בכל הקירות. בכל מקרה, חשוב להקפיד שלא יהיה מקור חשמל פעיל קרוב לגוף ובמיוחד שלא בקרבת הראש.

אל דאגה, יש פתרונות מתאימים גם עבור בתים קיימים, שאותם לא ניתן, או לא רוצים, לשנות עכשיו. למשל אלה:
9 ניתן לבחור, לדוגמא, במערכות שינה מתקדמות שבהן הושקעה מחשבה רבה בדיוק למה שהוזכר כאן. מזרנים, שמיכות כריות ועוד, שהם הרבה מעבר למשטחי ריפוד ותמיכה, והם מוסיפים גם הגנה חיונית בפני זיהום אלקטרומגנטי, השלמה טבעית לניתוק הכפוי מן הסביבה.

 

ספרו לנו מה עובד בשבילכם הכי טוב, ועל הפתרונות המיוחדים שמצאתם עבורכם ועבור הילדים.
בהצלחה 🙂

להחזיר את הטבע לחיים – מערכות השינה המתקדמות בעולם:
עיצוב חדרי שינה_עיצוב חדרי נוער_עיצוב חדרי ילדים_אדריכלים מעצבים משפצים קבלנים
 

השאר תגובה

*