משרד החקלאות מתעלם מהמלצות למנוע שימוש בחומרי הדברה ליד בתי ספר וגני ילדים

0
562

האם יתכן שמומחי ארגון הבריאות העולמי וגם מומחי משרד הבריאות בישראל מזהירים מפני שימוש בחומרי הדברה בקרבת מוסדות חינוך, אבל במשרד החקלאות חושבים דווקא שהכל כשורה? האם כדאי, או לא כדאי, להמשיך להתעלם מהמלצות המומחים למנוע שימוש בחומרי הדברה מסוכנים ליד מוסדות חינוך? בואו נעשה יחד חשבון פשוט.

 

הילדים נושמים הרבה יותר אוויר מאיתנו, המבוגרים. עד כמה? במהלך יום לימודים נושם כל ילד בגן או בבית הספר כ כ 40 נשימות בדקה, שהן 2400 נשימות בשעה, כ 12,000 נשימות ביום לימודים של 5 שעות. לאן הולך כל האוויר הזה?

אוויר נקי הוא קריטי להתפתחות תקינה. הוא מביא חמצן טרי לתאי המח ומערכת העצבים, הוא מסייע לפינוי פסולת מן התאים, אשר מגיעה אל הריאות. בקיצור ולעניין - בלי אוויר נקי אין חיים. על מה קמה הסערה עכשיו?

מסתבר, כי מומחים באיחוד האירופי וגם בישראל, יודעים לציין שורה של בעיות בריאות כדוגמת הפרעות קשב, עלייה ברגישות ובעיות נשימה, הפרעות שינה ועוד - כולן עם קשר ישיר וברור לכימיקלים אשר נעשה בהם שימוש לצורכי הדברה. חומרי הדברה אלה נמצאים עדיין בשימוש חקלאים או הרשויות להדברת צמחייה באזורים שונים, במקום פתרונות טבעיים ובטוחים אשר מוכרים, כדוגמת ניקוש וגיזום יסודי.

אחד מן החומרים המוזכרים כעת - כימיקל רעיל בשם גלייפוסט, למשל - כבר הוגדר ע"י ארגון הבריאות העולמי של האו"ם (WHO) וגם ע"י משרד הבריאות בישראל חשוד כמסרטן.

אם אלה הן הסכנות, תשאלו בודאי - כיצד בוחרים מקבלי ההחלטות להמשיך ולהתעלם מחומרתן ? להתעלם ולאפשר המשך שימוש בחומרי הדברה ליד בתי ספר וגני ילדים? למשרד החקלאות הפתרונים.

כאן, אנו מוסיפים תמיהה משלנו - מעניין כמה זמן ייקח לועדי ההורים לעלות על הבריקדות בנושא הקריטי הזה, ולדרוש בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים - הפסיקו להרעיל את ילדינו לאלתר!

 

 

השאר תגובה

*