משחקים לשניים, משחקים של בנות, משחקי בנים ממש בקלי קלות

0
905

את התמונות המדליקות האלה קיבלנו באדיבות האתר האוסטרלי homelearningfrombirth.blogspot.com.au. מייד התחילו לרוץ לנו בראש כל מיני רעיונות - אלה הם משחקי בנות דווקא ? משחקי בנים ? משחקים לשניים, יותר או פחות ? כמה קל, נחמד ופשוט זה יכול להיות ואיזה פתח מרענן למשחקי יצירה, לפעמים משותפים - משחקי הורים וילדים - אשר קוראים דרור לדימיון. לנוחיותכם, ערכנו מעט את התוכן כדי שהכל יהפוך להיות קל ופשוט לביצוע ממש כמו משחק ילדים אמיתי.
 

החומרים הדרושים:
אחד הדברים שמצאו חן בעיניו כאן היא הפשטות, וגם העובדה שניתן לעשות שימו חוזר בחומרים אשר מצויים כמעט בכל בית. גם חוסך כסף וגם מאפשר ללמד מיחזור מהו. הנה הם:
- כמה גלילים של נייר טואלט (הקרטון הקשה בחלק הפנימי)
* אפשר גם גלילים של ניילון נצמד או גלילים של נייר כסף בגמר השימוש (למי שאין כאלה בבית, אפשר אולי להזכיר לאמ / סבתא / חברים שאולי יש להם כאלה)
- סכין חיתוך חדה (הכי מתאימה היא סכין יפנית. יש לה להב חד וניתן לחשוף רק מעט מן הלהב לצורך השימוש. לחילופין, אפשר בהחלט להיעזר בכל זוג מספריים שיש בבית)
- דבק לייבוש מהיר (דבק "סטיק" אקולוגי הוא הדבק המועדף עלינו. הוא מתאים להדבקה של נייר וקרטון, הוא מתייבש די מהר והכי חשוב - הוא אקולוגי ובטוח לגמרי לשימוש גם לנשימה וגם אם הוא נוגע בעור)

- כמה כדורים, מכוניות, בובות קטנות (למשל דמויות לגו, או בובות מייצור עצמי)

מה המשחק, בעצם ?
המשחק יכול להתחיל אחרי שהמתקן בנוי ומוכן. אבל, גם ההכנות והבניה המשותפת יכולים להיות משחק מהנה בפני עצמם. אין גבול לאפשרויות, אבל הנה ההתחלה. ממנה תוכלו להמשיך ולפתח עוד אפשרויות והכי חשוב - תנו לילד או לילדה לגלות בעצמם עוד דרכים. תנו להם להתנסות ולהציע עוד אפשרויות. תוכלו לבחור אם להצטרף אליהם לכל תהליך הבנייה או רק בהתחלה. כך גם לגבי המשחקים עצמם: אחרי הכנת המתקן, מעין מגלשה מפותלת, יותר או פחות, מניחים קצה אחד מוגבה ומעבירים בנתיב הקעור כדורים, מכוניות, בובות וכל מה שעוד עולה בדעתו של הילד.

עשו ערימה של החומרים. בהתאם לגיל הילד, ניתן להכין כמה דוגמאות בעצמכם ולהניח לו, או לה, לעשות הכל בהמשך. עבור ילדים צעירים מאוד רצוי, כמובן להכין את המתקן ולהשאיר להם את החלק של המשחק בו.
חיתכו כל גליל קרטון לאורכו לשני חצאים. שימו נקודת דבק בחלק הפנימי של חצי אחד, לקראת הקצה, והניחו עליה חצי גליל אחר. כך, ניתן ליצור מעין מגלשה בכל אורך שתבחרו.

אפשרויות לגיוון:
** ניתן להשאיר חלק מן הגלילים שלמים. כך, לחבר אותם באותצו השיטה למגלשה, ולקבל מנהרות. מנהרות קצרות, מנהרות ארוכות, הכל בהתאם לרמת המסתורין והאתגר שרוצים ליצור.
** בגמר ההדבקה אפשר לצבוע את הגלילים בצבעים שנוים, או להדביק עליהם פריטים שונים. אלה יכולים להיות פקקים של בקבוקים, מגזרות נייר, סרטי בד ועוד רעיונות שעולים בשיחה עם הילד.
** ילדים רבים, במיוחד פעוטות, מגלים עניין מיוחד בכדורים נוצצים אשר גם משמיעים רעשים. ניתן להשיג זאת בעזרת פעמונים עגולים (כמו אלה שמחברים לקצה הכובע של הליצן).

בהצלחה 🙂

 

השאר תגובה

*