מחקר חושף יותר חולי אסתמה ליד מחצבה

0
159

מחקר אותו מפרסם משרד הבריאות מגלה כי ביישוב ליד מחלף גולני יותר חולי אסתמה ומחלות נשימה אחרות בשיעור גבוה בצורה חריגה מאלו המתגוררים ביישובים בעלי מאפיינים דומים בישראל. עד כמה חריגה ? בין השנים 2009 ל 2015 הגיעו תושבי טורעאן לאישפוז בבתי חולים חולי אסתמה ועוד מחלות נשימה בשיעור שבין 82% ואף 165% בהשוואה ליישובים אחרים שנבדקו במחקר.

כן, מסתבר שלבנייה בישראל יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת גם על הבריאות, ולא רק בכיוונים שהיינו רוצים לראות. אחרי המחקרים שגילו ממצאים מדאיגים על הסכנות לבריאות בתוך הבית שלנו, מתברר עכשיו כי מדובר לא רק בבית עצמו אלא גם באזורים רחבים יותר כמו אלה אשר מעורבים בהפקה וייצור של חומרי הבנייה עצמם.

את המחקר המדובר ניהלה המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות, במטרה לבחון את שיעורי התחלואה והתמותה אשר קשורים לזיהום אוויר ביישוב מרכזי בגליל התחתון.

אם אתם עוברים היום ליד היישוב טורעאן השוכן על אם הדרך מנצרת לטבריה כנראה תתקשו להתעלם מן החציבה אשר נוגסת בעוצמה בהר הקרוב. המחצבה אשר התחילה את פעולתה במקום בשנות החמישים ממשיכה לגדול ולהתפשט מאז. עד אוקטובר 2016 פעלו באזור, בנוסף למחצבת גולני, גם שתי מחצבות פיראטיות, ועוד מחצבות ניידות בשטח היישוב עצמו.

בחלק מן המקומות כבר מגיעה החציבה עד למרחק של 150 מטר מבתי התושבים. המשמעות היא שאל היישוב נישאים לא רק הדי הפיצוצים וקולות החציבה, אלא גם ענני אבק וחלקיקי סלעים שהם תוצאה של הפעולות המתבצעות במקום. אם לא די בכך, מידי יום עוברות במקום בין 200 ל 300 משאיות אשר מעמיסות ופורקות את תוצרי המחצבה. ענני האבק שעולים מן הגלגלים גם מהם קשה להתעלם.

אבל, מסתבר שכל זה לא נשאר רק בתחומי המחצבה. תנועת הרוח, רוחות קלות וגם חזקות, מפזרת את האבק וחלקיקי חומר המעורבים בו בסביבה, ובאופן בלתי נמנע חלק מדאיג מוצא את דרכו אל מערכת הנשימה והריאות של התושבים המתגוררים ביישוב הסמוך.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לדצמבר 2015 מתגוררים בטורעאן מעל 13,330 תושבים, מספר מכובד לכל הדעות. הנה כמה מספרים אותם מגלה המחקר:

כדי לערוך מחקר מאוזן עד כמה שאפשר, נבחרו להשוואה שלושה יישובים דומים מבחינה גיאוגרפית וסוציו אקונומית – דלית אל כרמל, כפר מנדא ועין מאהל. ביישובים אלה לא מתקיימת חציבה קרובה ליישוב.

במהלך התקופה שנבדקה מספר האשפוזים של תושבי טורעאן כתוצאה של אסתמה היה גבוה בממוצע ב 82% מאשר בשלושת היישובים האחרים. אבל, בשנים מסויימות זינקו האשפוזים ועברו את רף 103%, בשנים 2011 ו 2014, ואפילו 165%, בשנת 2010.

עם זאת, אסטמה לא היתה בעיית הנשימה היחידה שנבדקה. מחלות נשימה בכלל הובילו למספר אישפוזים גבוה בהרבה מן היישובים שנלקחו להשוואה. כך, למשל, היה מספר האשפוזים גבוה יותר ב 137% בשנת 2010, 111% יותר ב 2011, ועל אף הירידה, לכאורה ל 21% יותר ב 2015 עדיין קיים חשש ברור.

כאשר נשאלה על כך ד"ר איזבלה קרקיס, מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות, היא ציינה בתגובתה ירידה כללית במספר אשפוזים אשר קשורים ב אסטמה בכל הארץ, וגם תזכורת לאירועים רבים, יחסית, של ימי אובך וסופות חול בתקופה זאת. אירועים אלה השפיעו בדרגות שונות על כל היישובים.

בדבריה ציינה ד"ר קרקיס את החשיבות שיש למחקר גם לעתיד. מחקר זה, כמו מחקרים נוספים שמראים תוצאות מדאיגות - ביישוב אלעד בהשוואה למודיעין עילית או קריית ספר, למשל, מוכיח שוב כי פעילות במחצבות, חיונית ככל שתהיה, חייבת להתבצע רק לאחר שנערך תסקיר השפעה סביבתית כולל הערכת הסיכונים לבריאות התושבים באזור.

נכון למועד בכתיבה עדיין אין חוק אשר מחייב לבצע הערכה של הסיכונים הבריאותיים בכל פרויקט בעל משמעות לאומית, לא כל שכן במיזמים בהיקף קטן יותר. "לטענתנו", כך הבהירה "יש חשיבות לביצוע הערכת הסיכונים. אנחנו ממליצים להגביל את פעילות המחצבה ולנקוט פעולות לצמצום ומניעת החשיפה של האוכלוסיה לזיהום בעקבות פעילות המחצבה".

ומה אפשר לעשות בינתיים ? לקבל אוויר נקי ובטוח אצלכם:
להוריד חינם את 10 הטיפים לאוויר נקי
להכיר את המדריך צמחי בית מטהרי אוויר
להזמין מערכת סינון אוויר מתקדמת לבית ולמשרד

השאר תגובה

*