מחקר: הפרעות שינה עלולות לגרום פגיעה מוחית

0
600

מחקר__הפרעות_שינה_עלולות_לגרום_פגיעה_מוחית

הפרעות שינה אשר באות לידי ביטוי בשינה לא סדירה ופגיעה במחזוריות השגרתית של השינה עלולות לפגוע במוח. פעם נוספת מתברר כי השלמת שעות שינה במהלך סוף השבוע אינה עוזרת. עוד טוענת מובילת המחקר החדש, המדענית סיגריד ויסיי (Sigrid Veasey), כי מחסור בשינה יכול לגרום לאיבוד של תאי עצבים.

 

כידוע, הפרעות שינה משמעותיות כוללות חסר שעות שינה, כלומר הרגלי שינה קבועים אשר כוללים מספר שעות קטן מכפי שאנו זקוקים לו. גורם משמעותי נוסף הוא שיבוש ברצף השינה. הפרעות למחזור הטבעי של השינה, כאשר במהלך השינה המוח והגוף כולו עוברים כמה שלבים של פעילות, משינה עמוקה ועד שנת חלומות אינטנסיבית. עכשיו, מתברר כי חסר או שיבוש של השינה עלולים לגרום לנזקים חמורים מכפי שדווח עד כה. הכל, במחקר אשר פורסם במגזין המקצועי הנחשב Journal of Neuroscience.

המחקר מראה בבירור כי דעות עממיות שונות, את חלקן אנו מאמצים מכיוון שכך מתנהגים בסביבה, או בגלל הרגלי עבודה והתנהלות לא נכונים – עלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים. במיוחד, בא המחקר להדגיש כי הדעה המוכרת לפיה ניתן להשלים חוסר שינה במהלך סוף שבוע, או בזמן חופשה תקופתית, פשוט אינה נכונה. מסתבר, כי נזק מוחי אשר נגרם בעקבות הפרעות שינה פשוט אינו משתקם בדרך זו, כך טוענת החוקרת סיגריד ויסיי מאוניברסיטת פנסילבניה.

המחקר המדובר נערך על ידי סיגריד וצוותה על עכברים אשר "התפנקו" בשיגרת שינה אליה רגילים מי שעובדים עובדי משמרות. גם הם ישנו פרקי זמן קצרים בזמנים לא קבועים. כעבור זמן, מצאו החוקרים כי שינה למשכי זמן קצרים גרמה פגיעה מוחית משמעותית ביותר: העכברים איבדו לא פחות מרבע (25%) מתאי העצבים באזור המוח אשר אחראי על הערנות ועל התפקודים הקוגניטיביים (locus coeruleus).

מעניין לציין כי בגוף קיימת מערכת הגנה טבעית, אשר ככל הנראה נפגעה בעקבות תקופה מתמשכת של שינה לא רצופה. באופן טבעי, הפריש מוחם של העכברים חלבון בשם סירטואין מסוג 3, אשר מקנה תוספת של אנרגיה והגנה. אלא, שכעבור כמה לילות, עם הצטברות הנזקים של חסר השינה, ירדה רמת הייצור של החלבון המיוחד ותאי עצב החלו למות בקצב מהיר יותר.

ויסיי צוטטה עוד "זהו הדיווח הראשון אשר מראה כי חסר שינה מתבטא ממש באיבוד נוירונים". בשלב הבא של המחקר, מתכוננים המדענים לבצע נתיחות במוחם של עובדי משמרות אשר נפטרו, כדי לזהות ולאתר נזקים דומים.

 

חוקרי שינה עברו כבר מזמן את השלב שבו מוצעים פתרונות נוסח "הנדסת שינה". כפי שמוכח גם במחקר הזה, מנוחה נוחה אינה מספיקה כדי לתת לנו ליהנות משינה איכותית באמת. לכן, אין זה פלא לגלות כי המומחים ממליצים על פתרונות יעילים יותר עבור מי שרוצים למנוע את הנזקים החמורים עקב הפרעות שינה. הכנסו למאמר ההמשך לגלות יותר.
 

להחזיר את הטבע לחיים – מערכות השינה המתקדמות בעולם:

עיצוב חדרי שינה_עיצוב חדרי נוער_עיצוב חדרי ילדים_אדריכלים מעצבים משפצים קבלנים

 

השאר תגובה

*