מה הוא בדיוק מקומם של מוצרי ניקן בסל הכלים של רופא או מטפל ? לפניך כמה מחשבות על מוצרי ניקן מתוך ניסיון אישי איתם מעל 17 שנים. אם גישה הוליסטית, רחבה, לבריאות וקידום איכות החיים היא הגישה שלך, המאמר הזה מציג כמה נקודות מעוררות מחשבה. מה מקומם היום של מוצרי ניקן, ומה היא היכולת הייחודית שהם מביאים להעצים ולהרחיב את קשת הכלים המקצועיים של המטפל.

לאור ההתנסויות שהזכרתי בחלקים הקודמים, ניסיוני האישי בקליניקה ומגוון גדול מאוד אשר בא בעקבותיהן בשנים שחלפו מאז, נראה לי כי מוצרים אותם מציעה חברת ניקן עשויים לסייע למטופלים בשלוש רמות:

 • הרמה הראשונה: במגוון של מצבים כרוניים ואקוטיים, בקליניקה, ע"י המטפל.
 • הרמה השניה: עזרה סימפטומטית נקודתית למצבים אקוטיים ע"י המטופל עצמו.
 • הרמה השלישית: עזרה מקיפה ורב מערכתית (הוליסטית) כולל לצורך מניעה, על ידי המטופל באופן עצמאי.

הנה כמה תסריטים להמחיש את כוונתי:

ברמה הראשונה – בידיו של מטפל מיומן, ניתן לעשות במוצרים שימושים מגוונים.

דוגמאות להמחיש את הכוונה ? בבקשה:

 1. לסייע בתהליך האבחנה במצבים אקוטיים וגם במצבים כרוניים

כאשר מגיע מטופל עם מופע רחב שכולל הרבה סימפטומים, חיוני לאתר ולהוציא את העיקר מן הטפל. אבל, לעיתים יש "רעשי רקע" רבים, כמו תנועתיות יתר, חוסר שקט או טונוס שרירים גבוה באופן כללי. מוצרי ניקן עשויים לסייע להוריד מתח ולהרגיע. הכל נעשה באופן פסיבי מבחינת המטופל. גם לא נדרשת כל הדרכה מיוחדת או מעורבות מכוונת שלו.

בהתאם למצבו של המטופל, אפשר לתת לו לשבת על מושב "Kenko Seat" באזור ההמתנה; אפשר להפעיל לידו PowerMag למספר דקות; אפשר גם לבצע עיסוי כללי ראשוני להורדת מתח בעזרת מכשיר עיסוי מגנטי כמו MagBoy או MagCreator.

התמונה הכללית תשתנה, בדרך כלל, כעבור מספר דקות. כעת, ניתן להגיע לדיוק גבוה יותר באבחנה, מכיוון שכך נוח יותר לזהות את הגורמים המרכזיים לבעיה - אלה שלא השתנו גם כאשר "רעשי הרקע" כבר נרגעו.

 1. טיפול בו זמני בכמה אזורים, בכמה רבדים או בכמה מטופלים.

יש מי שאומרים "הכל כימיה". כאן, הכוונה היא להפעיל בחדר מטהר אוויר – כמעט כל טיפול נעשה אפקטיבי יותר כאשר האוויר בחדר צלול ונקי מזיהומים. סילוק גורמי זיהום אוויר משמעותיים משפר גם את מאזן הגזים הזמינים למערכת הנשימה. אוויר נקי מקטין עייפות, מוריד ממערכות הגוף עומס מיותר ומסייע להתאוששות מהירה יותר.

מאז החליטה ניקן לצאת מתחום טיהור האוויר אנו מציעים לאותו הצורך את מערכות סינון האוויר המעולות של חברת Baren

אפשרות למטפלים במגע / דיקור / פיזיותרפיה - ניתן להשכיב את המטופל על מזרון מגנטי של ניקן, לכסות בשמיכה FIR, להחשיך ולהרגיע באמצעות מסיכה לעיניים, להניח מגנט EQL על המוקד הרצוי (גודל וצורת המגנט נבחרים בהתאם למאפייני המוקד), להפעיל PowerMag בקרבת אזור הטיפול.

כל אחד מאלה, לבד או בשילובים שונים - יכולים לשחרר את המטפל לפעול באותו הזמן באזור אחר, או עם מטופל נוסף.

 1. טיפול עומק בהתאם לידע הרפואי הרלוונטי:

מי שפועלים מתוך הכרות עם מערכת העצבים, מערכת המרידיאנים וכד', לעיתים ניתן להשפיע עוד יותר באמצעות הצמדה או הפעלה של מוצר ניקן בקרבת נקודות ההשפעה המוכרות והמרוחקות, ולא רק סימפטומטית ישירות על מוקד התלונה.

ברמה השנייה – אפשר להציע את מוצרי ניקן מתוך שיקולים משולבים:

אפקטיביות

לבחור את המוצר אשר יכול לגרום לשיפור הברור המהיר ביותר.

פרקטיות (שימושיות)

המוצר צריך להתאים ולהשתלב באורח החיים של המשתמש בצורה הנוחה והחלקה ביותר. כך לדוגמא, עבור מי שסובל מבעיית ברך ונמצא בתנועה בחלק משמעותי של היום (כמו ספורטאים חובבים ומקצוענים), עדיף להשתמש בשרוול ביוקרמי רך וגמיש בזמן הפעילות (KenkoTherm), ובמגנט חצי קשיח משולב - אלסטומג - בזמן המנוחה.

מי שסובל בגלל בעיות גב תחתון וחגורה יכולה לעזור לו - עדיפה חגורה ביוקרמית + מגנט פלקס (Flex) עם שכבת FIR למי שנמצא בתנועה רבה. לעומת זאת, חגורת גב או מושב משולב מדגםKenkoseat  עשויים להיות נוחים יותר למי שנייד פחות.

אסתטיקה

מי שסובלים מבעיות באזור הראש, פנים, צוואר, כתפיים ו/או ידיים יכולים לבחור בין תכשיטי בריאות מעוצבים מסדרות TriPhase אשר כוללים מגוון ייחודי של שרשראות, עגילים וגם צמידים לבין כרית מגנטית, מסיכה לשינה, או מכשיר עיסוי מגנטי Magboy.

בכולם, הכוונה היא שהמוצר המיועד עבור עזרה סימפטומטית צריך היות קרוב ככל האפשר למוקד התלונה, והנוח ביותר לשימוש עבור אותו אדם.

ברמה השלישית, יש הזדמנות לשלב בין המוצרים בדרכים מגוונות ויצירתיות. זה המקום להביא לידי ביטוי את הכישורים של המטפל כמדריך ומורה לחיים טובים. שים לב, למשל לתחומים הבאים. איזה משקל צריך להיות להם לדעתך ועל פי ניסיונך האישי?

 • אנו מורכבים מכ 70% מים – אז מה איכות המים אותם שותה המטופל שלך ?
 • אוויר נקי הוא מקור האנרגיה הראשוני. אבל, בתי החולים בישראל וה OECD מציינים מעל 2500 מקרי מוות בשנה כתוצאה של זיהום אוויר, וילד נושם כ 400 ליטר ביממה, פי 100 מכמות השתייה של מבוגר - איזה אוויר נושם המטופל שלך כל יום ?
 • שדות מגנטים הם תנאי בסיסי חיוני להתפתחות ובריאות תקינה. אבל, הבניה המודרנית רוויה מתכת. היא יוצרת שיבושים בשדה המגנטי הטבעי, ומוסיפה עליהם גם עודף של קרינה אלקטרומגנטית. באיזה תנאים חי ופועל המטופל ?
 • כך, גם לגבי המזון. אם איכות המזון נמצאת בירידה, על פי הדיווחים של משרדי הבריאות והחקלאות בעולם – האם המטופל ממלא את כל הצרכים התזונתיים שלו מן המזון שהוא אוכל כעת ?

  הגישה הדומיננטית כאן היא לסייע למטופל בכלים משולבים. הדבר נכון במיוחד עבור מי שמעוניינים בייעוץ בריאותי ובשיפור יכולות. כלומר, מי שמעדיף לא לחכות להופעה של בעיה או תלונה מסוימת, אלא לסייע למימוש המיטבי של הפוטנציאל האישי. פה ניקן מציעה פתרונות יעילים מאוד, חלקם ייחודיים רק לה.

לדוגמא, לחזק את היכולת להתמודד עם מצבי מתח ולחץ (STRESS) ברמה הפיסיולוגית וגם הפסיכולוגית: לשם כך, ניתן להיעזר בלילה במערכת שינה, מדרסים מגנטים ביום, מטהר אוויר וגם מטהר מים, תזונה מאוזנת בעזרת תוספי מזון אורגנים, ופתרונות לשפר את הכושר הגופני גם כאשר יש מגבלות של זמן.

לדעתי, הדרך השלישית היא הכלי הפוטנטי, החזק ביותר, שמציעה היום ניקן. התועלת שהוא מביא היא בעלת ההשפעה העמוקה ביותר ולטווח הארוך ביותר.

לסיכום, אולי סיכום זמני, כי זאת גם הזמנה פתוחה לך להגיב ולקחת חלק בדיון הפתוח בשאלות שעולות מן
המאמרים בסידרה:

מבחינות רבות, מוצרי ניקן נותנים היום מענה משלים בתחומים שהטיפול המקובל אינו נוגע בהם, מגוון ככל שיהיה. תחומים אלה חשובים מאוד לבריאותו של המטופל, וגם להגביר את היעילות של טיפול כמעט מכל סוג:

כמעט כל טיפול ניתן בתנאים של זיהום אלקטרומגנטי סביבתי, שהוא תוצאה של בניה מודרנית רוויה במתכת, וקווי חשמל רבים סביבנו. כתוצאה מכך, האבחנה מוטה, והטיפול מוגבל ביעילותו. האפשרות לתת למטופל פתרונות לחיזוק יכולתו להתמודד עם סביבה זו (מערכות שינה, מדרסים...) מהווה כלי מהותי בסיוע המקצועי.

זיהום אוויר – בישראל מוגדר היום זיהום האוויר כ"סכנה מס' 1 לבריאות התושבים" (ראו במאמר המצורף, תוצאות פעילותה של וועדת המומחים שמינתה הכנסת בישראל). כמה זמן אפשר לחיות בלי לנשום ? התשובה ממחישה בדיוק את העוצמה שיש לאוויר נקי בחיים.

זיהום המים – מקובל שאנחנו עשויים מעל 70% מים. מכאן, שאיכות מי השתיה שלנו היא נושא מהותי להתייחס אליו.

אוויר ומים ממלאים תפקידים בסיסיים בישותנו. מכאן, הצורך לשלב פתרונות לאוויר טהור ומים נקיים בכל סביבת המחייה האנושית. לדעתי, כל תחום טיפול חייב להתייחס לכך בשלבי האבחנה, וכל תוצאות טיפול מושפעות ממתן מענה יעיל גם בתחומים אלה.

אני עומד לרשותכם בשמחה לכל שאלה, חשיבה משותפת או התייעצות.

נריה נצר

 

השאר תגובה

*