מה עוד אפשר לעשות נגד עקיצות יתושים באופן טבעי

2
1219

 

עקיצות יתושים הפכו להיות מטרד משמעותי כל כך בימינו, ובמיוחד בימי הקיץ החמים, עד שעבור רבים הם תופסים מקום משמעותי בשיקולים לבחירה של מיקום בית המגורים. לעיתים, גם באזורים אשר נחשבים אזורים ירוקים וסביבה מועדפת מבחינות רבות, דווקא מטרד היתושים עלול להבריח גם את התושבים הקשוחים ביותר. מה אפשר לעשות נגד עקיצות יתושים, ומה אפשר בכלל לעשות נגד יתושים ורצוי שיהיה פתרון טבעי שאינו מזיק ?

 

ראשית, ישנם תפקיד ההדברה באחריות הרשות המקומית, או האזורית. אם טרם נעשה טיפול בנושא – מומלץ לפנות ולבדוק מה הן התכניות. יחד עם זאת המלצה חמה לשמור על ראש ועיניים פקוחות היטב כאן – אם מדברים סביבכם על ריסוס כשיטה יעילה להדברת החרקים המטרידים – השמרו והיזהרו. גם אם אינכם מגדולי חובבי הטבע ושומרי הסביבה - ריסוס ושימוש מאסיבי בחומרי הדברה הם בין הגורמים הידועים להופעה של מטרד היתושים (על כך, בהמשך). יתרה מזאת, הוכח לא פעם כי ריסוס חומרי הדברה עלול להיות מסוכן לבני אדם, ויש לו השלכות מרחיקות לכת על בריאות של תינוקות, ילדים ומבוגרים כאחד. בין הבעיות אותן מציינים המומחים נמצאים קשיי נשימה ומקרי אלרגיה, אסטמה, וגם חשש להתרבות של מקרי סרטן, מחלות לב, מחלות ריאה ופגיעה בפוריות.
 

בכל מקרה, החלק הטוב הוא שיש בהחלט מה לעשות בעצמכם כדי להקטין את המטרד ואת ההצקות של המעופפים הקטנים בצורה משמעותית:

ייבוש נקודות של מים עומדים
אם יש לכם, או לשכנים, בריכת נוי – מומלץ להוסיף אליה דגיגים אשר ידועים ביעילותם נגד יתושים. בין המפורסמים הם דגי גמבוזיה, אותם ניתן להשיג בקלות בחנויות המתמחות באקווריומים וחיות מחמד.

- מכירים את הפתגם הותיק "טוב שכן קרוב..." – יתושים הם טייסים מעולים. הם אינם מכירים בגבולות שבין חצרות בתים שכנים. לכן, מאמץ שכונתי או בין שכנים קרובים יכול להואיל לכולם.

-  על שמיכת ההיעלמות של הארי פוטר (הרואה ואינו נראה) שמעתם ? מסתבר שהאמצעים העיקריים של היתושים לגלות אותנו כוללים ראיה וריח. בתחום הראייה, אולי יפתיע אתכם לגלות כי יתושים מתקשים לראות צבעים בהירים, במיוחד בגוונים צהובים. לכן, מומלץ ללבוש כאלה בסביבה רווית יתושים.

- הזכרנו כבר את חוש הריח של היתושים ? אומרים שפרומונים (הורמוני המין אשר חלקיקים מיקרוסקופיים שלהם מתפזרים באוויר) יכולים להיקלט אצל חרקים גם במרחק של מאות מטרים ויותר. לכן, אם יש דרך להקטין את "חתימת" הריח שלנו – נוכל רק ליהנות מן הדבר. מסתבר שריחות חומציים קלים יותר לאיתור. תזונה אשר כוללת מזונות בסיסים יותר עשויה להקטין את חתימת הריח הזאת. מה נחשבים מזונות בסיסים ? למשל, ירקות, פירות, מזונות לא מעובדים (זאת, להבדיל ממזונות חומציים, כדוגמת ממתקים, סוכרים בכלל, חטיפים מצויים, ובשר).

רשתות יתושים
רשת יתושים היא אמצעי ישן, ותיק ומוכר. בוודאי שמומלץ לסגור את פתחי החלונות והדלתות ברשת יעילה נגד יתושים. ניתן לבחור בין דגמים עשויים סוגים של פלסטיק, לבין רשתות חוטי מתכת. לאחרונות ידועה עדיפות עקב העמידות הגבוהה יותר שלהן בפני קרינת אור השמש, במיוחד אולטרא סגול (UV). במקרה של התפרקות עקב חשיפה ממושכת לאור - רשתות הניילון עלולות לפלוט אל הסביבה והבית זיהום אוויר מסוכן. לכן, מומלץ לבחור רשתות יתושים עם תו תקן, עם עמידות גם כנגד קרינת שמש.

קוטל יתושים, או קטלן יתושים חשמלי
היתושים נמשכים אל האור הזמזום ומתחשמלים למוות בעת שהם פוגשים רשת מתכת בקרבת המנורה. עשוי להיות פתרון יעיל למדי, כל זמן שאינכם נרתעים מידי מן ה"זצים" – אותם רעשים פתאומיים כתוצאה מן הקצר אשר נוצר במפגש של יתוש – חשמל.

 

הנה עוד כמה הצעות וטיפים, חלק מהם קיבלנו מקוראים של המדריך הזה:

מאוורר גדול (אבל ממש גדול) פותר חלק גדול מהבעיה בגינה וכבונוס גם מזיז לנו קצת את האוויר בערבים החמים הבאים עלינו לטובה

- פלאי הטכנולוגיה - על אפליקציות כבר שמעתם ? אם לכם, או למי מבני משפחתכם יש כבר מכשיר טלפון נייד מן הדור החכם (מכשיר אייפון, אנדרואיד ודומיהם), סביר שכבר פגשתם את המונח הזה. כאן, הכוונה היא לאפליקציה קיימת אשר... משמיע קול זמזום אשר מרחיק את היתושים. כדי לגלות אותה, כל מה שנדרש לעשות הוא להכנס לתחום ההורדות במכשיר שלכם, לחפש "אפליקציה להרחקת יתושים", או "אפליקציה להרחקת חרקים" ו... ואללה ! תוכלו להוריד חינם לשימוש את הפטנט המדהים הזה. מעכשיו, בכל פעם שאתם בבית או בחצר ומעוניינים לגרש מכם את מטרד היתושים - פשוט הפעילו את האפליקציה.

עטלפי חרקיםבניגוד לאגדות ולסיפורי האימים – עטלפים ממש לא נלכדים בשיער. הם ידידותיים לסביבה, והיעלמותם מן הנוף הטבעי היא אחת הסיבות למכת היתושים ממנה אנו סובלים כל כך.
שני סוגים עיקריים של עטלפים גדלים בישראל, ובשעות הערב והלילה ניתן לראותם מרחפים במהירות ובדממה גם באזורי המגורים שלנו. כאן, מעניינים אותנו לא עטלפי הפירות הגדולים, אלא דווקא עטלפי החרקים הקטנים מהם בהרבה. ישנם כמה מינים של עטלפי חרקים בישראל, וכשמם כן הם – ניזונים בעיקר מחרקים שהם צדים תוך כדי מעופם.

הבעייה העיקרית היא שעטלפים מעדיפים מקומות שקטים וחשוכים למנוחה ולהתרבות. עם התנופה העצומה בבניה בעשרות השנים האחרונות נפגעו ונעלמו רבים מאתרי הקינון שלהם. התרבות כמויות היתושים היא אחת התוצאות המטרידות של תופעה זו. למרבה הצער, עטלפים רבים נפגעו גם כתוצאה משימוש בחומרי הדברה רעילים, אשר קטלו אוכלוסיות שלמות. היום, אנחנו משלמים את המחיר בערבים ולילות חזרי מנוחה עקב ההצקות של היתושים. מה בכל זאת ניתן לעשות ?
כאן, מדובר בתהליך איטי יותר, אך שכרו מובטח בצידו. חיוני להשאיר אתרים מתאימים לקניון ומנוחה של עטלפים החרקים הרגישים מטבעם. התרבות שלהם תציע פתרון טבעי ומשמעותי להתמודד עם מטרד היתושים בשנים הקרובות. כאן אפשר לחשוף מידע נוסף ולהצטרף לקבוצות הגנה על העטלפים.

קיני סיסים – זאת אחת ההצעות המפתיעות ביותר, אולי, אך היא נשענת על מחקרים רבים בישראל ובעולם אשר מראים כי אחת הסיבות להתרבות חסרת הגבולות של היתושים נובעת מהדלדלות באויבים הטבעיים שלהם. מסתבר שהסיס, ציפור קטנה וזריזה מאוד אשר מזכירה מעט את הסנונית, עף בלהקות אשר מחסלות בלילה אחד עשרות אלפי יתושים. איך אפשר ליהנות מן הברכה הזאת ?

עם התרחבות השטחים הבנויים נפגעו במידה קשה אתרי הקינון והרבייה של הסיסים. אבל, עדיין ניתן למשוך אותם לאזורי המגורים שלנו בעזרת... תיבות קינון. זאת יכולה להיות חוויה מיוחדת במינה עבור הילדים והמשפחה, לצפות בטיסה המהירה של הסיסים, ובתמרונים המדהימים שהם מבצעים כדי לצוד את טרפם, וגם להכנס ולצאת מן הקינים הצמודים לבית, ללא עצירה של ממש.

כאן תוכלו לקבל מידע מפורט איך להכין תיבת קינון לסיסים על גג הבית או בחצר. למשוך אליכם את אויבי היתושים והזבובים להדברה ביולוגית טבעית.

קיץ שקט ונעים  🙂

 

 

2 הערות

  • שלום ותודה על שאלתך,

   לכל אורך ההסטוריה האנושית נחשבים היתושים בעיקר כמעבירי מחלות. משום כך הם זוכים ליחס מ"מעצבנים ומטרידים" בשל התחושה הלא נעימה בעקבות עקיצות, ועד "מסוכנים מאוד", בשל יכולתם להעביר מחלות מדבקות אשר מסכנות חיים (ביניהן מלריה, וירוס קדחת הנילוס ועוד). האם יש בהם משהו טוב, בכל זאת ?
   מכיוון שיש הנוטים לראות טוב בכל מצב אפשר, אולי, לציין כאן עובדות אלה:
   1) זחלי היתושים גדלים, כידוע, במים. כאן, הם מהווים חלק משרשרת המזון הטבעית. אם מדובר במקום בו גדלים דגים, או עופות, ראויים למאכל – הרי שאכילה שלהם עשויה להיחשב (גם אם בעקיפין) כמשהו טוב לאדם.
   2) עבור רובנו, עקיצת היתושים נחשבת מטרידה. התחושה הלא נוחה, אשר גורמת גירוי וגירוד, יכולה להיות מיידית ואף להופיע יום אחרי העקיצה עצמה. אם מדובר באדם עייף אשר מחפש פתרונות איך לא להירדם – יתכן שהגירוי המעצבן הזה יכול לסייע במידת מה 🙂
   3) ציניקנים אולי יאמרו כי המחלות (גורמות המוות) אותן מסייעים היתושים להפיץ עוזרות "לדילול" אוכלוסיות חלשות, וזו היא דרכו של הטבע לשמור על בני אדם  אחרים. כאן, קטונו מלהגיב.
   מהכרות עם הספרות והמחקרים המקיפים בתחום – לא ידוע לנו על שימוש רפואי (חיובי) בחומרים אותם מעבירה היתושה לגוף האדם ולמחזור הדם שלנו. כמו כן, לא ידועה השפעה חיובית לקולות הזמזום. לשאלה נוספת אין תשובה ברורה – האם טוב להיעקץ על ידי יתושים כדי לחזק את מערכת החיסון ?  ככל הנראה, עדיף לעשות זאת בדרכים מטרידות או מסוכנות פחות.

    

השאר תגובה

*