כמה דברים שאולי לא ידעת על טורבינות רוח

0
323

הרבה עוסקים היום בחיפוש פתרונות איך לייצר אנרגיה ירוקה, אנרגיה חלופית לזו שהתרגלנו ליצור במשך שנים באמצעות שריפה של נפט ותוצריו, מה שנקרא דלקי מאובנים, או דלקים פוסיליים ( Fossils = מאובנים, באנגלית). בתהליך הזה מעורבים גישות ומחשבות איך ראוי שהעולם שלנו יראה מבחינת אדם צומח ובעלי חיים, וגם שיקולים כלכליים. אם כך, איזו מן השיטות לייצור אנרגיה ירוקה היא יעילה וכדאית ? איזו שיטה היא ירוקה באמת, ומה כדאי לדעת כאשר מתכננים להקים ליד הבית שלכם טורבינות רוח להפיק חשמל מן האוויר ?

אור

דמיינו שאתם עומדים או מתגוררים בקרבת טורבינות רוח שנראות כמו מאווררים עצומים. כאשר כנפי הטורבינה מסתובבות הן חוסמות לסירוגין את קרני אור השמש אשר מנסה לעבור דרכן פעם, ועוד פעם, ועוד פעם, ועוד פעם. המומחים קוראים לתופעה הזאת "ריצוד" (Flickering) ויש מי שרגישים אליה, עד כדי נטייה להתקפים כמו אפילפטיים.

במהלך הסיבוב כנפי טורבינת הרוח קוטעות לסירוגין את אור השמש וגורמות לתופעה של ריצוד

רעש

כאשר המדחפים מסתובבים הם מניעים ומרעידים את האוויר סביבם במהירויות אשר יכולות להגיע גם ל 300 קמ"ש. בנוסף, הטורבינה אשר נמצאת בראש העמוד וקולטת את תנועות הכנפיים מוסיפה רעשים משלה. הרטט והויברציות האלה עלולים להתפשט לכל הכיוונים.

בין הגורמים אשר משפיעים על המוליכות ועל עוצמת הרעש כדאי לקחת בחשבון את הטופוגרפיה, סוג הקרקע בסביבה, כיווני הרוח, דרגת הלחות באוויר וגם מהו גובה השכבות המבודדות של האוויר.

אתם גרים באזור של חוות טורבינות רוח ?
בהתאם למספר התרנים בחווה דמיינו לעצמכם רעש שיכול להתחיל בקולות של מקרר (כ 40 דציבל dB), להגיע לעוצמה של שואב אבק (כ 80 דציבל dB), מעבד מזון / בלנדר (כ 90 דציבל dB), או מכסחת דשא (כ 105 דציבל dB), ולטפס גם לרעש הדומה לתנועת מכוניות על כביש ראשי או מסילת רכבת 24/7.

לחצו להפעלת הסרטון כדי לקבל המחשה של רעשי הטורבינה. בהאזנה לפס קול חשוב לשים לב כי מדובר כאן על טורבינה קטנה, יחסית.

הפקת חשמל

מבחינות מסוימות זאת אולי "השורה התחתונה", אך כאן מסתתרת כנראה אחת ההפתעות הגדולות. אולי ידהים אתכם לגלות, אבל מסתבר כי טורבינות רוח נחשבות בין השיטות הכי פחות יעילות לייצור חשמל. רק 2-4% מאנרגית הרוח הופך לחשמל, וזה הרבה פחות ממה שניתן לייצר בכל דרך אחרת, כמו לדוגמא אנרגיה סולרית באמצעות תאים פוטואלקטריים.

אז איך מגדילים את הכדאיות ? אחת הדרכים לפצות על היעילות הנמוכה היא להקים הרבה טורבינות במקום אחד. לכן, כאשר מדברים על אנרגיה מהרוח כדאי להתחיל לחשוב על חוות טורבינות, כי הן מגיעות יחד, בקבוצות.

טורבינות רוח מפיקות חשמל ביעילות נמוכה. לכן, בדרך כלל בונים הרבה טורבינות יחד - חוות של טורבינות

שינוי פני הנוף והסביבה

טורבינות רוח יעילות הן מתקנים גבוהים ובולטים בנוף. עד כמה הם בולטים ? כדי להגיע לגובה בו יש רוח אפקטיבית הטורבינות המודרניות מגיעות ל 110 מ' ואפילו 180 מ'. רק דמיינו שבשבות בגובה דומה למגדלי עזריאלי בתל אביב !
המשמעות הזאת גרמה לכמה מדינות באירופה להרחיק ולמקם את טורבינות הרוח בעומק הים, הרחק ממקומות יישוב או מקומות בהם יש תנועה של בני אדם.

קרינה אלקטרומגנטית

כדי להצטרף למערכת האנרגיה את החשמל שמייצרות הטורבינות יש להעביר לרשת החשמל. לפני כן, יש צורך לשנות ולהתאים את הזרם החשמלי. את זה עושים בתחנות שנאות אשר ידועות כמקור פליטה של קרינה אלקטרומגנטית מסוכנת. אחד האתגרים הוא למצוא מיקום מתאים לשנאים האלה.

אתר ייצור חשמל מהרוח_חוות טורבינות רוח כוללת גם תחנת שנאים להתאים את זרם החשמל מן הטורבינות לזרם החשמל הכללי

קווי חשמל במתח גבוה

בסופו של דבר, צריך להוליך את החשמל שמייצרות הטורבינות אל הצרכנים. לשם כך, לכל מערך טורבינות יש להקים קווי חשמל וגם הם בולטים בנוף ופולטים קרינה בעצמם.

דרך אגב, בהשוואה לגובהן של טורבינות הרוח המקובלות היום גם עמודי מתח גבוה נראים כמו ננסים זעירים.

קווי מתח גבוה מעבירים את החשמל מן הטורבינות אל רשת החשמל המרכזית ואל הצרכנים

שינוי הסביבה

התרנים העצומים ביחד עם סיבוב הכנפיים האדירות נראים היטב ומייצרים נוף חדש לגמרי. תנועת הזרועות מניעה את האוויר ומסכנת אנשים, כלי טיס וגם עופות מקומיים ועופות נודדים.

טורבינות רוח הן מבנים בולטים בסביבה - שימו לב לגובה הטורבינה בהשוואה לבית החווה הדו-קומתי

כאשר מדובר להקים טורבינות רוח בישראל, יש משקל מיוחד לסעיף הזה - שינוי פני הנוף והסביבה. ישראל היא מדינה קטנה  למדי. שטח הקרקע קטן מזה של ניו ג'רזי, המדינה הקטנה בארה"ב, למשל. לכן, כדאי לזכור כי הקמה של חוות

אז למה בכל זאת כדאי להקים טורבינות רוח ?
חשוב לזכור כי במדינות מסוימות חוות טורבינות רוח גרמו לפגיעה משמעותית באוכלוסיה, ירידה באיכות החיים ואפילו נטישה של יישובים שלמים. כאמור, יש חלופות יעילות בהרבה לטורבינות רוח. הן עשויות להיות תחליף מסוים במקומות בהם יש מעט ימי שמש ואנרגיה סולרית מוגבלת, או שכח הידרואלקטרי אינו בנמצא. כמובן, יש פתרונות נוספים כמו אנרגיית מימן. לכן, כאשר רוצים אנרגיה ירוקה – כזאת שמשרתת את האדם מבלי לפגוע בנו, בחי או בצומח – כדאי להתייחס לתמונה הכוללת ולקבל את ההחלטות בהתאם.

להזמין את נריה להרצאה

 

השאר תגובה

*