חום גוף נמוך – איך למנוע את הסכנה לחיים של הילד או התינוק

0
2434

גם אתם בוודאי שמתם לב לדיווחים על תחזית מזג האוויר לימים הקרובים – צפוי מזג אוויר סוער, כולל רוחות עזות וירידה משמעותית של הטמפרטורה.כאשר זוכרים את ימי הקיץ, זאת חוויה שרבים מאיתנו מחכים לה בשקיקה. אבל, עבור תינוקות, ילדים צעירים וגם קשישים או חולים חום גוף נמוך מסוכן ועלול להוביל לסכנת חיים של ממש – חשוב לשים לב להתראות של מד"א ורופאים – חיוני לשמור על חום הגוף בימים אלה. הנה טיפים קלים שיעזרו לשמור על חום הגוף בקלות ובבטחון.

 

1 הכי פשוט – לבוש מבודד היטב
הביגוד המבודד ביותר מכיל אוויר בין הסיבים. זה עשוי להיות באמצעות בדים תרמיים, או לבישה של כמה שכבות בגדים. האוויר אשר נכלא בין השכבות מהווה בידוד בין חום הגוף והסביבה הקרה.

** חשוב לשים לב:
יובש - שימו לב לביגוד יבש. לחות מפחיתה את כושר הבידוד באופן משמעותי. לכן, בגדים ספוגים רטיבות "מרגישים קר".
חופש ומשקל – שימו לב שהלבוש, או השמיכה, מאפשרים נשימה קלה, נשימה חופשית. זיכרו כי עבור תינוק קטן גם משקל קל עבור ההורים עלול להכביד ולהקשות על הנשימה. העדיפו בדים מבודדים היטב אך קלים במשקל (בדי פליז, פוך איכותי, שמיכה תרמית).

2 חימום החדר
גם בתנאי קרה ומזג אוויר סוער,כאשר הטמפרטורה בחדר נשמרת על חום קבוע שבין 220-250 מעלות צלזיוס, זאת טמפרטורה נוחה ומאוזנת. יחד עם זאת, חשוב לשים לב להערות בנושא בחירת אמצעי החימום, כדי ליהנות מן החום ולמנוע סכנה של התחממות יתר, או חנק מעשן או גזים רעילים.

** כמה טיפים חיוניים בנושא הבחירה של אמצעי החימום וממה הכי חשוב להזהר:
תנורים עם אש גלויה (תנור נפט, תנור סולר, תנור גז וגם אח עצים) זקוקים לחמצן לתהליך הבעירה. את החמצן לבעירה הם לוקחים מן החדר שבו הם נמצאים. לכן, כדי למנוע סכנה של חנק מחוסר חמצן - חשוב מאוד להשאיר תמיד פתח פתוח אל החוץ, לכניסה מתמדת של חמצן.

תנורים עם אש גלויה פולטים שאריות בעירה אל הסביבה. בין השאר, יש בהן גם גזים מסוכנים , מאחר שהם חסרי ריח, חסרי טעם וגם חסרי צבע. למשל, גז חד תחמוצת הפחמן (CO) אשר עלול לגרום לחנק.

** כדי למנוע התגברות פתאומית של הלהבות וחשש מפני שריפה, מומלץ למקם את התנור כך שלא יגיעו אליו משבים של רוח מן החלון או מכל מקור אחר.
** הקפידו להרחיק חומרים דליקים מסביבת התנור.
** אם אתם עומדים בקרבת התנור כדי להתייבש – זיכרו שהתנור מחמם  את הבגד לפני שהחום מגיע אל הגוף. זאת אומרת – שהבגד עלול להידלק, לילה, עוד לפני שתשימו לב לחום הרב.
** ההערה הנ"ל  נכונה גם לגבי ייבוש בגדים, ייבוש כביסה בבית בחורף – זיכרו שבגדים עשויים חומרים דליקים. חומרים אלה עלולים להיות מסוכנים לבריאות, גם מכיוון שתהליך הייבוש החום משחרר מהם רעלים מסוכנים לאוויר החדר.
** מומלץ לבחור תנור עם מערכת ניתוק אוטומטית במקרה של הטיה או נפילה. כך, באופן אוטומטי מנותק זרם הגז, הדלק או החשמל במקרה של מכה או נפילת התנור.

** סימני אזהרה – איך לדעת אם יש סכנה להרעלת גזים בחדר:
שימו לב להופעה של הסימנים הבאים – סחרחורת, עייפות, בחילה, הרגשת חולשה, הרגשה כללית רעה. במקרים קשים יותר גם הקאות, עילפון ואובדן הכרה. כל אלה הם סימנים אפשריים להרעלה והיא עלולה להוות סכנת חיים. לכן, מומלץ לפעול מייד על פי ההמלצות:
1) לסגור מייד את מערכת החימום הפעילה
2) לפתוח פתחים לאוורור מיידי (חלון, למשל)
2) להזעיק את מד"א בטלפון חירום 101

3 שתייה חמה
הפתרון הפשוט ביותר לשמור על חום הגוף הוא שתיה של.. מים חמימים. הטמפרטורה המדויקת היא לפי הטעם האישי. אבל, הכוונה היא מים מעל חום החדר אך בהחלט לא רותחים. עבור תינוקות, מומלץ לטפטף כמה טיפות על גב כף היד של ההורה לפני השתייה, לוודא שהטמפרטורה לא חמה או קרה מידי.

מדוע ההמלצה כאן היא לשתות מים חמימים ולא תה, שוקו או קפה, למשל ?
אפשר בהחלט לשתות גם משקאות אלה. אבל, להצעה לשתות מים חמים יש שלוש סיבות עיקריות:
האחת - כידוע, הגוף מורכב כ 70% מים. לכן, מים הם המרכיב שהכי קל לספוג באופן טבעי.
השנייה – תה ארומטי, קפה עם ניחוח עז, שוקו קטיפתי וגם חלב חם הם משקאות ידועים בחורף. אבל, מבחינה תזונתית חשוב לזכור שכל אחד מהם מוסיף לגוף תוספות שהן מעבר לתכונות המים הנקיים. סוגי תה נחשבים בעלי תכונות ריפוי. לכן, זה משנה תה מאיזה צמח שותים, וגם כמה. זה המקום לזכור את אחת הדאגות המרכזיות היום – קלוריות, קלוריות, קלוריות. משקה ממותק, אפילו תה או קפה, ועוד יותר משקאות שיש בהם חלב - נחשבים מזון ולא "רק" שתייה.
השלישית – אצל רבים יש נטייה לטעות ולשכוח שילדים זקוקים למים גם בחורף. העובדה שלא כל כך חם עלולה לשבש את סימני האזהרה שאליהם אנחנו רגילים לשים לב בקיץ הלוהט. אבל, התינוק והילד מאבדים נוזלים בזמן הנשימה הרגילה. שהייה ממושכת בחדרים סגורים ובחדרים מחוממים עלולה לגרום להתייבשות של ממש עם כל הסימנים האופייניים – חוסר עירנות, בעיות ריכוז, בעיות תקשורת, אפטיה, כאבי ראש, סחרחורת בחילה ואפילו עלפון.

לכן, מים חמימים הם הפתרון הנייטרלי, הפשוט, הזול וגם הזמין ביותר לקבל תוספת של נוזלים, תגבור במקרה של חום גוף נמוך והכל – בלי תוספת חריגה של קלוריות.

4 תיבול מחמם לאוכל
לא חייבים להיות עם גנים תימניים או מקסיקנים כדי לגלות שמזון חריף יכול "להדליק" אותך מבפנים. אבל, מסתבר שצמחים ותבלינים מסויימים מחממים אותנו, אפילו בלי התחושה של החריף החזק. כך למשל, תיבול בקינמון – נחשב מחמם את מרכז הגוף והגפיים (מן הסיבה הזאת, הרפואה הסינית מבדילה בין קנמון שמקורו קליפת גזע עץ הקנמון, לבין קליפת הענפים. אבל, על כך במאמר הבא); ציפורן – חימום כללי, במיוחד מאמצע הגוף ולמעלה (נחשב מחמם חזק יותר מקינמון); זנגביל (ג'ינג'ר) – מחמם כללי, כולל חימום פלג הגוף התחתון והרגליים (עדיף זנגביל טרי, קצוץ או טחון, אבל אפשר גם להשתמש באבקה מיובשת – היא נחשבת חזקה יותר).

5 גרביים, גרביים
מכירים את החידה הידועה "איך מודדים את חוזקה של שרשרת" ?? התשובה, היא, כמובן – לפי החוליה החלשה ביותר. זה גם ההגיון מאחרי ההמלצה הבאה – אם נחמם את המקום הקר ביותר, מן הסתם – כל שאר הגוף כבר יהיה חם יותר. אז מדוע כפות הרגליים, דווקא ? מפני ש:
1) הן נמצאות הכי נמוך בגוף (זוכרים ? נמוך = קר יותר)
ו2) הן הרחוקות ביותר מן הלב, משאבת הדם. כלומר, הדם אשר בזרימתו מפזר ומאזן את חום הגוף צריך לעשות את המסע הארוך ביותר כדי להגיע אל כפות הרגליים. בדרך, הוא יכול להתקרר ביחס לנקודת המוצא שלו. לכן – חימום כפות הרגליים גם מחמם את הגוף וגם מקל עומס מעל הלב ומערכת הדם.

** טיפ קטן:
כדי שהגרביים ימלאו את תפקידן כראוי חשוב מאוד שהן תהיינה יבשות. גרביים יעילות במיוחד הן גרביים תרמיות, או גרביים מנדפות, אשר מרחיקות זיעה ולחות מן הגוף ומתייבשות במהירות.

6 שימו כובע על הראש
לכל סיר יש מכסה. אבל, כאן הכוונה היא למשמעות אחרת של הפתגם. אם חום נוטה לעלות למעלה, חיוני לשמור שלא יברח. חבישה של כובע (רך, נוח, לא לוחץ כדי שלא ישבש את זרימת הדם), שימוש בצעיף וגם בכפפות – מבטיחים שמירה על חום גוף תקין אחרי ההשקעה הרבה בייצורו.
** כמובן, חשוב לוודא אצל ילד שהצעיף רפוי ואינו לוחץ. לתינוקות אסור לכרוך צעיף על הצוואר כלל, כדי שלא יתהדק חלילה, מבלי שנשים לב !

 

>> לחצו כאן להכיר טוב יותר את גורמי זיהום האוויר המסוכנים בבית ואיך להתגונן בפניהם ביעילות
>> לחצו כאן להכיר את הפתרון הזול ביותר לטיהור אוויר בבית

 

 

השאר תגובה

*