זהירות חומרי הדברה רעילים

2
962

זהירות_רעל_מסוכן_חומרי_הדברה_אינם_משחק_ילדים

לא היינו זקוקים לאירועי הזוועה האחרונים כדי לתהות פעם נוספת מדוע מותר למכור בישראל חומרי הדברה רעילים כאילו היו מוצרי מזון ותמרוקים. מסיבות לא לגמרי ברורות, ואולי הן מעידות על רמת המודעות לנושא, מוחזקים חומרים כימיים רעילים ביותר בהישג יד של כל ילד בחנויות הרגילות. אין זה פלא, אם כך, כי חומרי הדברה מסוכנים עלולים להתפס אחרת לגמרי גם כשהם בבית.

מדוע ההתייחסות כאן לחומרי הדברה חמורה כל כך ?

למעשה, יש לכך שתי סיבות. הראשונה, נובעת מן הגישה המפלה באופן לא ברור כלפי חומרים שונים בעלי השפעה רבה ומזיקה לבריאות של הילדים וגם של המבוגרים. אחרי הכל, חומרי הדברה כשמם הם - השימוש בהם מיועד מלכתחילה להשמיד ולהרוג, לא כן ?! כך, למשל, אם כבר ברור כי נזקי העישון, כולל עישון כפוי, הם חמורים וארוכי טווח - כיצד ניתן להמשיך ולהתעלם מאותם חומרי הדברה נדיפים אשר עלולים להגיע אל תוך גופנו בנשימה ללא כל שכבת הגנה בדרך ?

הסיבה השנייה מגיעה מן המקום שבו קיימת אצל רבים התפיסה הלא נכונה עד כדי סכנה מה, בעצם, מהווה סכנה משמעותית לבריאות. בלהט אירועי היום יום ההתייחסות השגרתית שלנו נוטה להבחין באירועים הגדולים והדרמטיים ולהתעלם מן הדברים הקטנים יותר. אבל, אין בכך כדי לומר כי דברים קטנים עוצמתם והשפעתם קטנה יותר בהכרח. אחת הסכנות הגדולות ביותר היא חשיפה מתמשכת במינונים נמוכים.

אולי יסייע להבהיר את העניין אם נזכיר את הסיפור הידוע על הדרך הנכונה לבישול צפרדעים (ועימכם הסליחה, אין כל כוונה להמליץ על מתכון טבעי בריא במקרה זה). אם כך, מה הסיפור ?

אם תיקחו צפרדע, תכניסו אותה לסיר, תוסיפו כמות רצויה של מים ותניחו על הכיריים.... מה קורה ?? אחת משתיים:
מסתבר (ולצערנו הדבר גם נבדק והוכח במחקרים) כי אם המים מתחממים אט אט, בהדרגה - הצפרדע אינה שמה לב לכך עד ש... מאוחר מידי והיא מתבשלת. אבל, אם מוזגים לסיר מים כשהם כבר חמים, אפילו רותחים, תגובתה של הצפרדע שונה ומדהימה - בפרץ עצום של אנרגיה היא מזנקת ממנו להציל את חייה.

איננו באים לומר כי לא קיים כלל צורך להתמודד עם חרקים ומזיקים אחרים, בהחלט לא. אלא, שמרגע שברור כי קיימים פתרונות שונים שאינם מסוכנים, מומלץ להכיר ולבחור את אלה המתאימים ביותר לצורך ומבלי להוות סכנה לבריאות ואף לחיים. המשיכו לקרוא באתר כדי לגלות עוד על פתרונות אקולוגיים וגם טבעיים לצורך פתרון בעיות כדוגמת ג'וקים ומקקים בבית, איך להתמודד נגד עקיצות יתושים ואפילו נמלת האש.
 

רוצים להשפיע וליצור סביבה מוגנת ובטוחה יותר לילדים ?? מוזמנים להתייחס לשאלון הבא שהכינו ב"אדם טבע ודין": http://bit.ly/sekerhadbara

נושא זה יעלה במלוא חומרתו על הבמה גם בכנס "מדברים הדברה" אשר יערך ב 2.3.14 במכון למחקרי ביטחון לאומי

 

אנא השמרו לנפשותיכם ושימרו גם על הילדים מפני חומרי הדברה מסוכנים בבית, בחצר ובכל מקום אחר שבו הם עלולים לפגוש  בהם !!
 

שתפו והפיצו הלאה...

 

 

2 הערות

 1. אני לרוב משתמש בחומרים ירוקים אשר לא מזיקים לסביבה ולבעלי חיים. כשאני מגיע ללקוח הביתה אני מתדרך אותו אך עליו להתנהג לפני הדברה ואחרי ההדברה, כך שלא יהיו אי הבנות. ברוב הטיפולים שלי במזיקים אני משתמש בחומרים ירוקים.

  • כל הכבוד על השימוש באמצעים או חומרי הדברה שאינם מזיקים לסביבה.
   עם זאת, התגובה שלך מעלה אצלנו שתי שאלות, ונשמח לקבל אליהן התייחסות:
   1. חומרי הדברה מטבעם מזיקים לבעלי חיים, הרי זאת הסיבה לעשות בהם שימוש מלכתחילה. ככל הנראה, הכוונה
   היא למניעת פגיעה בבעלי חיים אחרים. אם כך, למה הכוונה ? כיצד בעלי חיים אחרים אינם נפגעים ?
   2. המונח “לרוב” הוא מונח מטריד מאוד. ממנו ניתן להבין כאילו מידי פעם נעשה שימוש בחומרים שאכן מזיקים
   לאחרים וגם לסביבה. מכיוון שעבורנו שמירת הבריאות ואיכות הסביבה אינם גימיק שיווקי אלא תנאי לחיים תקינים – מדוע
   לא ניתן פתרון של 100% מבלי לגרום נזקים ידועים ? אחרי הכל, די בכמה טיפות של חומר הדברה כדי לעודד סרטן, לזהם
   מקורות מים… נשמח לקבל התיחסות גם לנושא זה.

   תודה והמשך יום נעים

השאר תגובה

*