הצבת גבולות – על זה אני לא מוכנה לריב איתך

0
682

הצבת גבולות ברורים_הורים וילדים לא חייבים לריב על זה

 

ימי החופש הגדול מחדדים, לעיתים, את מערכות היחסים הטעונות שלנו. מהורים רבים אני שומעת תלונות ומענות, ובעיקר את חוסר האונים בשאלה – אז מה עושים עכשיו ? הצבת גבולות ברורים יכולה לעשות את כל ההבדל.

 

בירור וקביעת ערכים בבחינת "יהרג ובל יעבור"

אחד הפתרונות הבדוקים כאשר נדרשת הצבת גבולות הוא לעשות בדק בית פנימי. התבוננות פנימה, בירור הערכים שעליהם הייתם רוצים לגדל את הילדים, מילים שהייתם רוצים שתהיינה שפת הדיבור בבית שלכם, או במילים פשוטות – על מה אתם נעמדים על הרגליים האחוריות ולא מוכנים לעבור בשתיקה, ומה אפשר בעצם "לבלוע" ולא באמת אכפת לכם.
החשוב מכל הוא להחליט, להבהיר את העמדה והגבולות. ראשית, לעצמכם ואחר כך לשאר בני המשפחה. חלק מכריע הוא, כמובן, לעמוד מאחורי ההחלטה בכל המשתמע מכך. אנא זיכרו, כי אין כמו הדוגמא האישית. כלומר, אינכם יכולים לדרוש מהילדים את מה שבעצם אינכם דורשים קודם כל מעצמכם.

והנה דוגמא: ערך הסדר והנקיון, אשר מעלה את נושא הסדר בחדר הילדים מילדות ועד גיל ההתבגרות.
ככלל, חשוב לזכור כי הצבת גבולות ברורים, ערכים והרגלים אשר מוטמעים בגיל צעיר נושאים את הפירות והופכים למובנים מאליהם ככל שחולף הזמן. לכן, ככל שתקדימו להיות ברורים בכל נושא כן ייטב

  • דאגו לאחסון וארגון כך שסידור החדר יהיה קל ופשוט ככל שניתן
  • סדרו את החדר יחד עם הילדים, כל עוד הם צעירים. עד איזה גיל ? זאת, כמובן ההחלטה שלכם. ניתן לדרוש מהילדים בכל פעם לקחת על עצמם חלקים נוספים
  • שימו לב לתת דוגמא אישית בסדר וארגון של הבית כולו

גיל ההתבגרות הוא גיל של בחינת המסגרות והחוקים. חלק מהמאפיינים שלו הם כאוס בחדרים כביטוי של הכאוס הפנימי. משום כך, מותר להם לחיות בכאוס בחדר שלהם. היות שהחדר הוא חלק מהבית שלכם, אתם תחליטו מתי ראוי לסדר ועימדו מאחורי ההחלטה.
אני, למשל, דרשתי מילדי לסדר את החדר אחת לשבוע, סידור מופתי אשר מאפשר שטיפה.

האיום הגדול ביותר היה שאני אסדר את החדר במקומם... ותאמינו לי - זה פשוט עבד.

אז מתי באמת חשוב לכם שהחדר יהיה מסודר - כל ערב, לפני השינה ? אחת לשבוע ?

כל החלטה שתקבלו, שתפו בה את הילדים. הסבירו את הרציונל, ההיגיון מאחרי ההחלטה, ותופתעו כשתקבלו שיתוף פעולה (גם אם, לעיתים, ללא הסכמה עם דרך החשיבה שהוצגה).

 

ערכים נוספים לדוגמא ולחשיבה משותפת :

  • ערך החברותא ביום שישי, ערך שיתוף הפעולה, הנתינה או כל דבר אמיתי אחר שחשוב לכם.

השקיעו בנושא מחשבה ואנרגיה, שתפו את בני הבית. זו הזדמנות נהדרת גם לשאול את הילדים מה חשוב להם באמת. התשובות יכולות להיות מעניינות מאוד. תופתעו לגלות כי הילדים נרתמים לכללים ולחוקים ברורים, גם אם הם ממשיכים לבחון את מידת העמידה שלכם בהם.
 

זכרו תמיד כי הם נפלאים, כי יכולותיהם מדהימות והם שיקוף משובח שלנו. הקפידו להזכיר להם זאת, ויחד עם זאת – להקפיד על הכללים שקבעתם.

> עוד מאמרים של גאליה מייעצת

נשמח אם תשתפו אותנו כאן בחוויות והתנסויות >>

 

 

השאר תגובה

*