הפרעות שינה אצל ילדים – שינויים באור

0
620

הפרעות_שינה_אצל_ילדים_לפעמים_התשובה_נמצאת_מתחת_לפנס

 

גם לכם קורה לפעמים שהפתרון לבעייה נמצא ממש מול העיניים, אבל דוקא משום כך ממש לא מצליחים לראות אותו ? מסתבר, שכמעט כל אחד נתקל בהרגשה הזאת מפעם לפעם. איך כל זה קשור לנושא של הפרעות שינה אצל ילדים ? איך זה קשור אולי גם לבעיות התפתחות וגדילה שאת הסיבה להן קשה לאתר - מעניין מה תחשבו בעוד רגע, עם סיום הקריאה.

הפרעות שינה משמעותיות יכולות להיות, לפעמים, תוצאה של משהו אשר נמצא ממש מול העיניים ולמרות זאת כנראה שאיננו שמים לב אליו. למשל - אור !!!  הידעתם, כי בעיות התפתחות וגדילה קשורות בחשיפה לאור בזמן השינה ? האור בחדר השינה הוא גם אחד הגורמים של הפרעות שינה אצל ילדים, בכיוון הפוך לגמרי ממה שנדמה להורים רבים. ההסבר המדעי לפניכם.

העיניים שלנו הן איבר מיוחד במינו. עצב הראייה מגיע מן העיניים בדרך קצרה ומהירה מאוד אל המוח, וכאן יש לו השפעה רבה. הן מסוגלות לחוש באור בעוצמות שונות גם כאשר הן עצומות, ולא רק בשעה שאנו ערים עם עיניים פקוחות. המחקרים העדכניים מראים כי גם לעור הגוף יש יכולת לחוש תאורה בעוצמות שונות. כולנו מכירים את ההתייחסות הרבה שיש להגנה מפני חשיפה ממושכת לקרינת אור אולטרא סגול, כמו זה אשר מגיע באמצעות קרני השמש. אבל, העור אשר עוטף את הגוף כולו מכף רגל ועד הראש, חש גם תדרים אחרים של אור, אפילו כאלה שאינם נראים לעין, כדוגמת אינפרא אדום, ואינפרא אדום ארוך.

אם כך, האם יש סיבה לדאגה, ומה המקור הסמוי / גלוי של הפרעות שינה אליו כדאי לתת את הדעת ?

לצורך הפעילות התקינה של מערכות הגוף והנפש מופרשים חומרים רגישים ועדינים אשר נקראים הורמונים. הם ממלאים מגוון של תפקידי מפתח בחילוף החומרים כולו. אחד החשובים שבהם הוא הורמון הגדילה. באופן טבעי, הורמון הגדילה מופרש רק בשעה שאנו נמצאים בחושך מלא. בהפרשה התקינה שלו תלויים תהליכי שרשרת של ייצור וקליטת ויטמינים, ספיגת סידן בעצמות, כוונן השעון הביולוגי העדין ועוד. שיבושים בהפרשה שלו יכולים להתבטא, בין השאר, בהפרעות שינה או קושי להירדם. עכשיו, שימו לב האם חדר הילדים, חדר התינוקות או חדר השינה שלכם אכן חשוכים לגמרי בשעות הלילה ?

הניסיון מראה, לצערנו, כי רוב הסיכויים שתגלו מקור אחד ואפילו יותר של תאורה בחדר. איך זה יכול להיות ? שימו לב, כי גם אם מקור האור קטן וזעיר, כמו מנורת הלד (LED) אשר מסתתרת במסך המחשב או בלוח הבקרה של הטלביזיה, למשל, זהו אור בעוצמה אותה יכולים לזהות גם העור וגם העיניים. אבל, אם לחדר השינה יש חלון, יתכן שהאור מגיע דווקא מן החוץ - כמו מעמודי התאורה ברחוב, או מן התאורה בבית השכן.

מכיוון שבתחום הבריאות ואיכות החיים הכל מתחיל מן היסודות האיתנים, אלה שיצר הטבע, פעמים רבות הפעולות הפשוטות ביותר הן אשר מביאות תוצאות ושיפור דרמטיים. שימו לב להחשיך את חדר הילדים, חדר התינוקות וכל חדר שינה נוסף כבר מהלילה הקרוב. נסו גם אתם, וספרו לנו איך היה השינוי אצלכם.

>> לקרוא עוד על עיצוב חדרי שינה לבריאות ואריכות ימים

>> קראו כאן עוד מאמרים בתחום השינה

 

להחזיר את הטבע לחיים – מערכות השינה המתקדמות בעולם:
עיצוב חדרי שינה_עיצוב חדרי נוער_עיצוב חדרי ילדים_אדריכלים מעצבים משפצים קבלנים

השאר תגובה

*