גם שומרי משקל כבר חושבים על אוויר נקי

0
541

כמה מחקרים מפתיעים מראים לאחרונה כי חלקיקים זעירים אשר נישאים באוויר עלולים להיות בין הגורמים אשר משפיעים היום על בעיות בריאות קריטיות, ביניהן מחלות אשר גורמות תמותה כמו עודף משקל, השמנה, סוכרת וגם סוגים של מחלות לב. מה חושבים על זה שומרי משקל והאם עלינו להיות מודאגים ?

שמת לב כמה זמן עבר מאז שהתחלת לקרוא את הכתבה הזאת ? קח עכשיו נשימה עמוקה, חכה שנייה או שתיים, ועכשיו נשוף את האוויר לאט החוצה. תלוי מאוד איפה אתה גר ואיפה אתה עובד, אבל יכול להיות שמה שחשבת עד היום שהוא אוויר נקי לגמרי, אוויר בטוח ונותן חיים למעשה רק דוחף אותך אל זרועותיהן של מחלת סוכרת והשמנת יתר.

אם גם לך עצם הרעיון כי אוויר שאינו נראה, מין משהו "יש מאין" מסתורי, יכול ליצור בגוף שלך עודף שומן אולי נשמע מגוחך לרגע, מעניין מה תרגיש אחרי שתקרא את השורות הבאות. כי עכשיו מסתבר, על פי כמה מחקרים מדהימים, שזה אפשרי בהחלט.

כן, לפי החוקרים שני אנשים יכולים לאכול בדיוק אותו המזון, לעשות אותם אימונים ותרגילי כושר במשך שנים, אבל במהלך השנים אחד מהם יעלה יותר במשקל ויפתח בעיות של חילוף חומרים. הכל, קשור באיכות האוויר בסביבה הפנימית והחיצונית של הבית שבו הם גרים ומקום העבודה שבו הם מעבירים כמה שעות מידי יום ביומו. והכל, בחוסר מודעות מוחלט להשפעה הדרמטית כאשר יש מסביב זיהום אוויר שרבים נוטים להתעלם ממנו ולהמשיך הלאה.

כבר מזמן ידוע כי אדי דלק ועשן סיגריות מובילים את רשימת הדאגות ה"רגילה" מפני זיהום אוויר משמעותי. אבל, מחקרים מראים בבירור כי זה לא נגמא כאן. החלקיקים הקטנים אשר נפלטים בעשן המכוניות והסיגריות, וגם הגזים אשר משתחררים מן האגזוז מפזרים באוויר חלקיקים זעירים של חומרים אשר יכולים, בין השאר, לעורר סוגים שכיחים של דלקת, ולשבש את המנגנון בטבעי של הדגוף לווסת את צריכת האנרגיה שלו.

בזמן שרובנו לא כל כך מרגישים את ההשפעות לטווח קצר, ואולי מתלוננים רק כשיש ריחות לא נעימים או עשן סמיך אשר מפריע לראות – לאורך זמן החומרים האלה מצטברים בגוף, ועכשיו מסתבר כי הכמות הזאת יכולה להספיק כדי לגרום מחלות קשות ואף קטלניות.

"מלבד מחלות בדרכי הנשימה אשר קשורות לתופעה של זיהום אויר הידוע בשם ערפיח, אנחנו מתחילים להבין כי הספיגה של זיהום אוויר אל תוך הגוף ומחזור הדם יכולה הרבה יותר מאשר על הריאות". כך אומר הונג צ'ן, חוקר בריאות הציבור באונטריו והמכון של המדעים הקליניים ההשוואתיים בקנדה.

כמה חזקות הראיות שמעלים המחקרים האלה, ומה שחשוב עוד יותר – האם אתה צריך להיות מודאג עכשיו ?

מחקרים שנעשו על עכברי מעבדה סיפקו את הראיות המוצקות הראשונות כי ההשפעות של זיהום האוויר עלולות לחדור הרבה מעבר לריאות. סון צ'ינגחווה Sun Qinghua, המגדל המסור שלהם באוניברסיטת אוהיו, רצה לגלות מדוע נראה שתושבי העיר נמצאים בסיכון גבוה במיוחד של מחלות לב לעומת מי שחיים באזורים הכפריים. סגנון חיים, כמובן, יכול להיות סיבה אחת: ברוב הערים גדולות אפשר למצוא בקלות סניף של רשת מזון מהיר במרחק שאינו עולה על רחוב אחד או שניים, למשל.

העובדה הקטנה הזאת, עם כל היתרונות השיווקיים שהיא מביאה לעולם העסקים – עלולה לעודד הרגלים של אכילה לא בריאה. אחרי הכל, מי לא מעדיף להשיג משהו בקלות הרבה ביותר האפשרית, מדוע להתאמץ אם יש ממש מולך אפשרות אחרת ?!. יחד עם זאת, הוא תהה אם יכולה להיות גם תשובה שונה, והיא אולי מסתתרת במשהו שקצת קשה יותר לראות - האוויר שאנו נושמים.

כדי לאסוף מידע ולברר פרטים נוספים, הוא יצר עבור העכברים במעבדה תנאים שאתה עלול למצוא ברחבי ערים שונות. חלק מהם נשמו אוויר נקי, אחרי שעבר מערכת טיהור ייעודית למטרה של סינון אוויר. באותו הזמן, העכברים האחרים נחשפו לאדים או גזים אותם אתה יכול לפגוש כל יום אם אתה נמצא ליד כביש מהיר, או קרוב למרכז עיר הומה. לכל אורך הדרך, קבוצת המחקר שלו שקלה את העכברים וביצעה בדיקות נוספות כדי ללמוד איך מתפקד חילוף החומרים שלהם.

לאחר 10 שבועות, ההשפעות המטרידות כבר היו גלויות לעין. העכברים אשר נחשפו לזיהום אוויר הראו נפחים גבוהים יותר של שומן בגוף, במיוחד באזור הבטן ומסביב לאיברים הפנימיים.

ברמה המיקרוסקופית, הופיעו 20% יותר תאי השומן אצל העכברים אשר נשמו לתוכם את הערפל העדין של גורמי זיהום אוויר מוכרים. יותר מזה, נראה שאותם עכברים גם הפכו פחות רגישים לאינסולין, שהוא ההורמון שתפקידו לאותת לתאים להמיר סוכר בדם לאנרגיה – ברפואה המודרנית זה נחשב הצעד הראשון לקראת מחלת סוכרת.

איך בדיוק פועל המנגנון מזיהום אוויר כימי ועד השמנה – נושא זה עדיין שנוי במחלוקת. אבל, כמה ניסויים שבוצעו בבעלי חיים בהמשך מעלים את האפשרות לפיה זיהום האוויר מפעיל שרשרת של תגובות בגוף. הנטייה היא לראות את האשמים בעיקר באותם חלקיקים קטנים, בגודל פחות מ 2.5 מיקרון, אשר מהווים חלק מן הערפל בימים שמזהירים אותנו מפני אובך. הם נמצאים גם בין המרכיבים של ענני הערפיח המוכר כל כך באזורים העירוניים המודרניים.

כאשר אנחנו נושמים והאוויר חודר לריאות, המזהמים האלה נוטים לגרות את הסביבה הלחה אשר קיימת בתוך נאדיות האוויר הזעירות ומיועדת לאפשר לאוויר נקי וחמצן לעבור אל זרם הדם. כתוצאה מן הגירוי, רירית הריאות מפתחת תגובת דחק Stress, אשר מעבירה את מערכת העצבים שלנו להילוך גבוה.

התהליך הזה מדרדר הלאה והוא כולל את השחרור של הורמונים אשר מקטינים את העוצמה של האינסולין, ומונעים דם מאותן רקמות שריר אשר רגישות לאינסולין.

החלק המטריד ביותר היא, ככל הנראה, העובדה כי בדרך הזאת נפגעת היכולת הטבעית של הגוף לשלוט בעצמו על רמות הסוכר בדם.

החלקיקים המעצבנים הקטנטנים האלה עשויים גם לשחרר מבול של מולקולות דלקתיות בשם "ציטוקינים" אשר שוטפות וזורמות במערכת הדם, תגובה אשר גורמת לתאי מערכת החיסון לפלוש אל מה שהוא למעשה רקמה בריאה לגמרי. הצעד הזה לא רק שהוא מפריע ליכולת של הרקמות להגיב לאינסולין בצורה תקינה, אלא שאותה דלקת אשר מתפתחת עלולה להפריע לאותם הורמונים ולתהליכי העיבוד במוח אשר שולטים על התיאבון שלנו, אומר מייל ג'רט Michael Jerrett, מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

"במילים אחרות: נראה כי זיהום אוויר מייצר תהליך דלקתי אשר משבש את הפעילות הטבעית של ההורמונים ושל המוח אשר נועדה לשלוט בתיאבון."

כל אלה מנערים ומטלטלים את מנגנון איזון אנרגיה של הגוף, מה שמוביל לשורה של הפרעות מטבוליות, ביניהן אפשר למצוא גם סוכרת והשמנה, בעיות לב וכלי דם ככולל חלק מן הסיבות של לחץ דם גבוה.

4 מסקנות מעשיות למנוע סכנת השמנה, כאשר הבריאות והכושר הגופני חשובים לך:
  1. לגור באזור שבו יש יותר אוויר נקי מזיהום אוויר - זאת דרישה טבעית יסודית
  2. לעבוד במקום שבו יש אוויר נקי זה לא בונוס - זה הבסיס
  3. מתכננים לצאת לרוץ או הליכה לכושר – כדאי לבחור מסלול בסביבה שיש בה אוויר נקי, גם אם מדובר בחדר כושר
  4. לוודא שאתה והיקרים לך נושמים אוויר נקי באמת כשאתם בבית, במשרד ואפילו בגן הילדים

לחץ כאן כדי להכיר עוד פתרונות יעילים כמו מסנן אוויר איכותי לבית ולמשרד

השאר תגובה

*