מה הקשר בין זיכרון ועצמאות לבין אסטמה ודיאטה

0
441

מה_הקשר_בין_חופש_ועצמאות_לבין_אסטמה_ודיאטה

 

באופן יוצא דופן למדי חלו בישראל בשבוע אחד הימים הבאים בלוח השנה: יום הזיכרון, יום העצמאות, היום הבינלאומי למודעות לאסטמה וגם היום העולמי בלי דיאטה. יש מי שיאמרו "צירוף מקרים". או שלא ?! האם יכול להיות קשר בין זיכרון ועצמאות לבין אסטמה ודיאטה ? כאשר מעמידים את השאלה לפני מומחים לרפואה סינית, פסיכולוגיה או רפואה התפתחותית התשובה שתגלו עשויה להפתיע. הנה מה שמצאנו כאן לפניכם.

 

המומחים אליהם פנינו יוצאי דופן בדרך הראייה המקצועית שלהם. עבורם, האדם אינו אוסף של חלקים ואיברים, אלא מכלול מורכב של גוף, נפש ורוח, וכולו נמצא בקשר רצוף ומתמשך עם הסביבה. לכן, אין זה מפתיע לגלות כי בשיחות חוזרת שוב ושוב המילה "אנרגיה", אשר באה לתאר תכונות, מאפיינים ודרך פעולה של המערכת המורכבת הזאת – אנחנו.

העור, האיבר הגדול בגוף, הוא הגבול הפיזי של הגוף שלנו. הוא מה שתוחם והופך אותנו ליישות עצמאית וייחודית, שונה מכל אדם, בעל חיים, עץ או אבן בסביבה. מסתבר, כי ההתפתחות המרתקת של העור קשורה לדרך התפתחותן של רקמות נוספות בגוף. הכוונה היא במיוחד אל הריאות והמעי הגס.

כבר בשלבי ההתחלקות הראשוניים של העובר, אחרי ההפריה, נכנסים חלק מתאי המעטפת פנימה, ויוצרים את מה שיהיה בהמשך מערכת הנשימה והריאות, מצד אחד, וסופה של מערכת העיכול – המעי הגס, מן הצד השני. משום כך, חלק גדול מן התופעות אותן ניתן לראות על פני העור אצל הילד וגם כמבוגרים, כמו אסטמה של העור, למשל – הן ביטוי חיצוני למה שמתחולל בתוך הגוף, בריאות ובמעיים. עבור מי שרואים קשר ישיר גם בין הגוף, הנפש והרוח, ההתנהגות של העור קשורה גם בתהליכים רגשיים, ורוחניים. הנה כמה דוגמאות:

בדומה לרפואה היוונית העתיקה, גם הרפואה הסינית התחילה מהתבוננות ביסודות הפשוטים ביותר של הטבע. למעשה, עד היום נעשה שימוש במינוחים אלה בתהליכי האבחנה והטיפול שלה. האנרגיה המשויכת לריאות, למערכת הנשימה ולמעי הגס זוהתה כבעלת תכונות אופייניות למתכת בטבע. הנטייה לנוקשות, להעדפה של דברים חדים וברורים מצד אחד, עם חלל מלא אוויר מן הצד השני, יוצרים קשר בין החומר (הריאות והמעיים) לבין עולם הרוח והרגש. כאשר מדובר במשפחה, חדות, ישירות והצבת גבולות ברורים מקובלת יותר כתפקידו של האבא. בהשוואה, השפעתה של האמא מורגשת יותר בתפקודי מערכת העיכול – הקיבה והטחול. גם אם חלוקת התפקידים בבית היא שונה מסיבות כלשהן, ההתנהגות הטבעית של הגוף והנפש מבוססת על התנאים הבסיסיים האלה. אולי תשאלו עכשיו, ובצדק - מה הביטויים אותם אנו יכולים לראות בעצמנו  ?

אצל תינוקות וילדים צעירים מערכת הנשימה נמצאת עדיין בשלבי ההתפתחות הסופיים בשנים הראשונות שאחרי הלידה. פירושו של דבר שהם מוגנים פחות. לכן, אנו מכירים מגוון של מחלות ילדות אופייניות. באופן כללי, ילדים, נוער ומבוגרים עמידים וחולים פחות במחלות אלה.

השפעות חזקות מחוץ לגוף עשויות לשנות את ההתנהגות הרגילה של הריאות ומערכת העיכול. במיוחד השפעות רגשיות, פסיכולוגיות, ובמיוחד אם הן קשורות בבעיות עם האבא. ריחוק של האבא מחייו של הילד, וגם התנהגות שלו שלה הילד עד – התנהגות שאיננה רגישה מספיק, אלימה או תוקפנית (אפילו אם אינה מופנית ישירות כלפיו) – כל אלה עלולים לבוא לידי ביטוי בבעיות נשימה, קשיי נשימה, אסטמה, נטייה לאלרגיות, בעיות עיכול בעיקר עצירות ילדים או שלשולים, וגם תופעות בעור כמו רגישות למגע, פסוריאזיס או אסטמה של העור.

מה עוד משפיע על ההתנהגות - עצמאות, רוח ורוחניות:
אנחנו, אמנם, עצמאים. אבל, כדי לחיות אנו חייבים קשר רצוף עם הסביבה. יותר מכל סוגי האנרגיה האחרים אנו זקוקים לנשום אוויר נקי בעקביות. אבל, זיהום אוויר כבר ידוע כגורם מסוכן מאוד לבריאות היום. לצערנו, הוא שכיח בחוץ וגם בכל בית ובכל כלי רכב. חלק מן הביטויים של נשימה של אוויר מזוהם הן בעיות עור, בעיות במערכת הנשימה כולל סוגים של סרטן, וגם מחלות עיכול והשמנה. אבל, יש לכך גם תופעות התנהגותיות מובנות. למשל, מי שסובלים בעיות נשימה ועייפים מאוד באופן כרוני, יכולים לגלות דווקא נטיות רוחניות גבוהות. הגוף אולי נחלש, אך הוא מפצה בפעילות רוחנית מוגברת. להבדיל, מי שסובלים אסטמה עם בעיות עיכול, נוטים לפתח בעיות חברתיות. בעיקר, מוכרים נטייה לנוקשות בחשיבה ותוקפנות חברתית.

 

מה אמור לקרות באופן טבעי, כאשר הילד גדל בתנאים האידיאלים, ואין פגיעות, או הפרעות גדולות מידי מן הסביבה האנושית או האקולוגית ?  במשך הזמן, עם הגדילה וההתפתחות הטבעית של הילד, מערכות החיסון וההגנה הטבעיות מתחזקות. כך, הילד מסגל לעצמו סוג של עצמאות ולומד, בגופו ובנפשו, כיצד להפוך להיות הוא עצמו אך בוגר.

כהורים, אחריותנו היא לספק לילדינו את התנאים הטובים ביותר. גם כאשר אירועי החיים עלולים לשבש את התנאים האידיאלים להם אנו שואפים, המודעות לדרך שבה הילד גדל ומתפתח, מה משפיע עליו בדרכו ללמוד מהי עצמאות ולגלות מהן יכולותיו - הקשרים שבין הגוף והנפש בכלל, ובין מערכות הנשימה, העיכול והעור עשויים לספק לנו כלים נוספים לממש את יכולותינו בהצלחה.

 

 

השאר תגובה

*