איך לחסוך מים בגינה: ערוגה במקום מדשאה א’

0
736

לקראת הקיץ הממשמש ובא עלינו לטובה, הנה רעיון לסידור הגינה וגם איך לחסוך מים בגינה, מים יקרים גם אם הכנרת עולה ועולה: במקום לגדל דשא, להשקות במים רבים וגם להלחם בהתפשטות שלו לחלקות אחרות, מה דעתכם על הרעיון הבא - ערוגת ירקות קייצית, לגינה יפהפיה ולגמרי בלי דשא (ואנא שימו לב גם להערה החשובה בסיום).

זה הולך ככה, צעד אחר צעד:
- מארגנים את בני המשפחה הצעירים למשימה, כי אחרי הכל - לאכול פרי שאותו גידלת וליווית ממש מן ההתחלה זו חוויה שאין שנייה לה.

- לוקחים כמה לוחות עץ ומציבים אותם זה על זה במסגרת מלבנית. אפשר לוחות ארוכים ברוחב 20-30 ס"מ ומניחים אותם זה מעל זה, 2-3 קומות, בהתאם לתוכן הערוגה כפי שנראה מייד (לחצו על התמונה משמאל - להגדלה).

- ממלאים באדמת גינה עשירה (מומלץ שילוב של קרקע מקומית יחד מעורבת בקומפוסט אורגני (אולי אפילו כזה שייצרתם בעצמכם)

- איך לחסוך מים בגינה: במקום לגדל דשא - מפזרים מסביב למסגרת אבנים או חלוקים, בשכבה של לפחות 5 ס"מ, כדי לשמור על לחות בקרקע ולהחשיך אותה - למנוע נביטה של צמחים לא רצויים מסביב לערוגה - באופן טבעי, ללא ריסוס או חומרי הדברה.

- זורעים, או שותלים שתילי ירקות העונה. מטפלים, משקים ומנקשים עד שהירקות גדלים ומניבים פרי יפהפה וטעים

עוד כמה טיפים והצעות לגיוון:

** איך מחזקים את הלוחות במקומם ?
שיטה א': מחברים את הלוחות בפינות, זה אל זה, באמצעות ברגים או מסמרים
שיטה ב': מציבים יתדות, יתד אחת בתוך כל אחת מארבע הפינות, וקושרים אליהן את הלוחות
שיטה ג': חופרים מעט ומשקיעים את לוחות העץ בתוך הקרקע, 5-10 ס"מ. ממלאים קרקע בפנים ומפזרים אבנים מן החוץ לתמיכה ולייצוב (לתוספת של נוי ופשטות, אפשר גם להציב כמה אבנים גדולות/סלעים קטנים משני צידי הלוחות, במקום מסמרים וברגים)

** מאיפה מביאים לוחות עץ ?
אפשרות אחת - לקנות, כמובן. המקומות הזולים ביותר הם מחסני עצים, בהם תוכלו לבחור גם בסוג העץ הפשוט ביותר אשר מתאים למשימה.
אפשרות שנייה - לחדד את הראיה ולאתר משטחי העמסה ישנים שבהם לא נעשה שימוש (משטחים כאלה נותרים אחרי העברת מטענים, ולא תמיד טורחים לאסוף אותם לשימוש חוזר). כאן, כמובן, יש צורך לפרק את המשטחים ולחבר מחדש כאשר הלוחות צפופים יותר).

*** הערה חשובה חשובה חשובה ביותר, נא לא להחמיץ !!!
הקפידו על כך שלוחות העץ יהיו במצבם הטבעי, מבלי שעברו טיפול בחומרים נגד פטריות ומזיקים. אמנם, חומרים כאלה שומרים על אורך החיים של העץ, אבל חלק מהם מסרטנים וממש מסוכנים לבריאות. כאשר הם נרטבים החומרים הרעילים עלולים לרדת מהם ולחדור אל הירקות שאתם אוכלים !!

בהצלחה !!!!!

הצלחתם ? שתפו וספרו לנו. נתקלתם בקשיים או יש לכם שאלות ? כיתבו לנו כאן ונגיב במהירות.
 

 

השאר תגובה

*