המומחים כבר מסכימים כי כאשר מפרסמים כלי התקשורת תחזית מזג אוויר אשר כוללת אובך כבד, רבים כבר איחרו את העגלה, כפי שאומר הביטוי המפורסם. לפחות, בכל מה שקשור לשמור על הבריאות לטווח המיידי. אחרי הכל, כבר ידוע כי זיהום אוויר הוא בעל השפעה רב מערכתית ואפילו גורם מסכן חיים. אם כך, איך להתמודד בהצלחה עם זיהום אוויר או אובך ? מה בכל זאת ניתן לעשות אם יש זיהום אוויר כבד או חול ואבק באוויר ?

לפניכם 10 + טיפים שיהפכו גם יום אפוף עשן או אבק להזדמנות לנשום אוויר נקי יותר

התשובה נחלקת לשתיים, והיא תלויה בשאלה היכן אתם נמצאים במצב זה ? האם בחוץ, או בתוך חלל סגור כמו בית, גן ילדים או מקום עבודה, למשל.

מטבע הדברים, קל יותר לשלוט באיכות האוויר בתוככי חלל סגור. אבל, אל דאגה, מייד תכירו גם כמה פתרונות אפשריים לנשום אוויר נקי ובטוח יותר גם בחוץ.

אם כך, מה ניתן לעשות אם נמצאים בתוך מבנה ?

 1. לחסום חלונות ופתחים נוספים
  כל הפתחים אשר דרכם עלול הזיהום לחדור אל תוך המבנה. גם אם קיימים גורמי זיהום אוויר מסוכנים בתוך הבית – יש מה לעשות בנושא. את הזיהום החריג בואו נשאיר בחוץ בינתיים. 
 2. לטהר את האוויר
  לחסום כניסה של אוויר מן החוץ יכולה להיות פתרון יעיל לזמן מה, אבל מסוכנת לאורך זמן. מדוע – מכיוון שמערכת הנשימה שלנו זקוקה להרכב מאוד מסוים של גזים באוויר. עלייה ברמה של דו תחמוצת הפחמן או פחמן חד חמצני, למשל, עלולה לגרום לתחושות לא נעימות ואף הרעלה של ממש. לכן, אם הפתחים סגורים לגמרי – חובה למצוא פתרון לטיהור האוויר בחלל החדר. 
 3. צמחים מטהרי אוויר
  צמחים מסויימים נחשבים יעילים ואפילו יעילים מאוד. אבל, כאשר מדובר באובך כבד הם אינם מספיקים. נעזרים בצמחים לטיהור אוויר - קחו בחשבון שהם זקוקים לזמן כדי להשפיע. 
 4. מטהר אוויר לבית ולמשרד בזמן שיגרה
  למרבה השמחה, כבר קיים בשוק מגוון מכשירים ייעודיים אשר יונקים את האוויר המזוהם בחדר, מטהרים אותו בכמה שלבים, ומחזירים לחלל אוויר נקי וצלול. אבל, חלקם אינם "יודעים" להתמודד עם כל גורמי זיהום האוויר. לכן, מומלץ לא לסגור את החלל לגמרי לפרק זמן ממושך מידי, ולאפשר כניסה מסוימת של אוויר מן החוץ. 
 5. מטהר אוויר ייעודי למצבי חירום
  כמו שאומר הפתגם הידוע – בכל רע יש גם טוב. כאן, הכוונה היא שמוכנות מדינת ישראל למצבי חירום הובילה, בין השאר, לחקיקה אשר מחייבת היום להתקין מטהר אוויר איכותי במרחבים מוגנים. מטהר אוויר כזה מסוגל לעמוד גם בדרישות המחמירות ביותר, מאחר והוא פותח במיוחד כדי לתת מענה בטוח ומציל חיים גם למקרים של שהייה ממושכת בחללים סגורים לגמרי כמו ממ"ד, למשל. 

  אבל, האם יש צורך בירי טילים או רעידת אדמה בלבד כדי לנצל את המתקן החשוב הזה לשמור והציל חיים ? אם השאלה נראית לא במקומה, ועדיין נדמה לכם כי זיהום אוויר הוא עניין של מה בכך, אולי כדאי שתציצו לרגע בדו"ח המיוחד הזה אשר נחשף בין מסמכי נציבות הדורות הבאים שמינתה כנסת ישראל.

  איך להתמודד בהצלחה עם זיהום אוויר או אובך כבד 2

 6. וילונות רטובים מול הפתחים וגם בחלל החדר
  וילונות יכולים להאט את תנועת חלקיקי האבק בחלל החדר. החלקיקים הכבדים מן האוויר שוקעים למטה אל הריצפה, ולכך נגיע מייד. כאשר הוילונות רטובים – הלחות מגבירה את יכולת העצירה של החלקיקים המרחפים ומסכנים את הבריאות.דרך אגב, ממש לא חייבים להתנפל ולהוציא כסף כדי לקנות וילונות חדשים. גם סדינים או ציפות יכולים למלא את התפקיד הזה בהצלחה רבה.
 7. לשטוף את הרצפה
  כן, גם בישראל מותר לשטוף את הרצפה עם מים, השיטה היעילה ביותר לאיסוף וניקוי אבק וחול מן הרצפה. 
 8. לנגב משטחים ומכשירים במטלית לחה
  ככל שהזיהום או האובך כבד יותר - מומלץ לעשות זאת אפילו כמה פעמים ביום. כדי שלא ישתחרר האבק וישוב לרחף באוויר. 
 9. לשחרר את שואב האבק האוטומטי לחופשי
  תנו לשואב האבק הנייד אם יש לכם – לטייל חופשי במהלך כל היום, ולאסוף אליו כל אבק אשר שוקע ומגיע אל הרצפה. גם אם תמשך התנועה בבית או במשרד – חלקיקי אבק לא יתרוממו ולא יסכנו את הבריאות. דרך אגב, הנקודה המסוימת הזאת חשובה עוד יותר כאשר מדובר בילדים ותינוקותמאחר והאוויר המזוהם שוקע, ומצבר בריכוזים גבוהים יותר בחלק הנמוך של החלל. זהו האזור בו נמצאים התינוקות והילדים, ולכן רבה הסכנה לבריאותם עוד יותר מן ההשפעה על רוב המבוגרים.

  ומה לעשות אם נמצאים בכל זאת בחוץ ?

 1. מסיכה לפנים
  נכון, גם אם חג פורים עוד לא הגיע, ואנחנו לא חיים ביפן, בה ידוע ומפורסם כי כאשר יש חשש להדבקה במחלות, אפילו הצטננות קלה – נהוג להיראות בציבור כאשר מסיכה על פניך. הרגל זה אומץ ונפוץ כבר שנים באזורים בהם ידוע כי יש זיהום אוויר, אזורים מסוימים בסין, לדוגמא. לכן, אם נדמה לכם כי אתם הראשונים בעולם להסתובב ברחוב או במשרד עם מסיכת מגן לפנים – הנה תיקן קל. אתם אולי מביאים בשורה חשובה למקום העבודה או לבית, אבל בהחלט לא למי שכבר חשים במחיר הכבד של זיהום אוויר כבר שנים. 
 2. לא לשוטט בחוץ - להשאר במרחב מוגן כמה שרק אפשר
  זה לא סתם שקשה לראות את הנוף במזג אוויר של אובך, זה עלול להשפיע גם על הבריאות. 
 3. להעדיף ליסוע בכלי רכב בהם מופעלת מערכת טיהור אוויר
  כן, כבר קיימים בהחלט מטהרי אוויר ייחודיים לכלי רכב. ו...לא. נא לא להתבלבל ולעשות את הטעות שעלולה להיות מסוכנת מאוד – ולהתבלבל בין תפקידו של מזגן אוויר נייד לבין זה של מטהר אוויר. האחד מקרר את האוויר ותו לא, בעוד השני שומר על הבריאות וא עשוי להציל חיים. 
 4. לכסות את הפנים במטפחת, או מגבת דקה ולחה
  ההשפעה דומה מאוד להשפעת הוילונות הלחים בתוך המבנה. אמנם, זו אינה הגנה מושלמת מפני מגוון שלגזים באוויר, אך היא עשויה להוות פתרון יעיל מאוד כאשר מדובר בחלקיקי אבק. 
 5. גם מגבונים לחים עשויים למלא תפקיד דומה
  כאשר הם עוטפים ומגינים על האף והפה מפני כניסה של אוויר מזוהם. שימו לב, לעשות שימוש במגבונים שאינם מפרישים ריחות או חלקיקים לא בריאים בעצמם, כמובן.


ההמלצות נראות לכם חשובות ויעילות - אנא שתפו עם החברים ועיזרו להם לשמור על הבריאות.

רוצים לקבל עוד מידע על מערכת סינון אוויר לבית או למשרד ?
מלאו את הפרטים והוא מגיע אליכם מייד:


השאר תגובה

*